1 : 2Šibenik
Šibenik

Četvrtak je bio dan prvih nastupa tri naša predstavnika u kvalifikacijama za Eropsku ligu.

18.07.2013. 22:56

U prvom susretu od 18 sati Lokomotiva je u Minsku po prvi puta u 99 godina postojanja kluba nastupila u UEFA natjecanju i sjajno započela utakmicu: već u 11. minuti Mario Šitum na asistenciju Muse pogodio je mrežu vratara Dinama za vodstvo Lokosa. Pred kraj prvog poluvremena u 41. minuti Chago je uposlio Petra Mišića koji još jednom matira domaćeg vratara za 0:2.

U drugom poluvremenu domaćin je preko Veselinovića u 61. minuti uspio smanjiti rezultat na 1:2. Na žalost, sjajnu akciju Chaga kojom je izborio kazneni udarac u 86. minuti nije u novi pogodak uspio pretvoriti Šitum jer mu je vratar uspio obraniti udarac s bijele točke pa se rezultat više nije mijenjao. Lokomotiva tako uzvrat u Zagrebu slijedećeg četvrtka dočekuje s prednošću od jednog pogotka, ali i spoznajom da se renomirani protivnik može eliminirati.

Hajduk je s početkom u 20.30 sati na praznom Poljudu (kazna UEFA-e zbog uzastopnih izgreda Torcide) dočekao makedonskog predstavnika Turnova koji je u svemu u tom ogledu trebao biti autsajder. No, Hajduk to nije uspio rezultatski potvrditi jer je na kraju pobijedio samo s minimalnih 2:1.

Počelo je dobro jer je već u 8. minuti Marko Bencun uspio glavom ubaciti loptu u mrežu nakon centaršuta Mikanovića, ali potom su izostali pravi i opasni napadi,a u zadnjoj minuti prvog dijela susreta Kouassi je potpuno nepotrebno igrao rukom u kaznenom prostoru pa su gosti s 11 metara došli do poravnanja rezultata. Tek desetak minuta prije kraja Hajduk je uspio doći do nove rezultatske prednosti kada je Mario Maloča uspio pred golom gostujućeg vratara dohvatiti jednu zalutalu loptu i pogoditi mrežu,

Do kraja susreta mogao je Maglica povisiti rezultat i praktično riješiti pitanje prolaska u treće kolo kvalifikacija, ali promašio je vrata pa će momčad Hajduka morati vrlo ozbiljno shvatiti uzvratni susret u Skoplju.

Za razliku od Hajduka, Rijeka koja je također s natjecanjem započela kao domaćin i ugostila predstavnika Walesa Prestatyn Town, ulogu favorita doslovno je naplatila visokom pobjedom od 5:0.

Prva tri pogotka postigao je Leon Benko: u 19. minuti nakon ubačaja Tomečaka, a samo četiri minute kasnije Benko je ponovo svladao gostućeg vratara na dodavanje Jugovića.

Tim se rezultatom otišlo na odmor, a u nastavku Benko je ponovo pogodio u 60. minuti na asistenciju Borasa. Benko je potom u 67. zadnji igrao loptom prije pogotka Vedrana Jugovića, a konačan rezultat susreta postavio je u 85. Damir Zlomislić lijepim udarcem s oko 20 metara.

Zaslužena visoka pobjeda momčadi Rijeke kojom su se na pravi način odužili monogobrojnoj publici koja je napravila sjajnu atmosferu na stadionu Kantrida.

Rijeka je tako riješila pitanje pobjednika 2. kvalifikacijskog kola i uzvrat će biti formalnost, a svakako dobre izglede za plasman u 3. kolo u rezultatskoj prednosti iz prvih susreta imaju Lokomotiva i Hajduk.