Na kraju radnog druženja koje je u Svetom Martinu na Muri trajalo od četvrtka predvečer do subote poslijepodne dopredsjednik HNS-a i predsjednik sudačke branše Ante Kulušić podvukao je bez okolišanja:
- Bio je ovo uspješan skup. Čestitam na vrlo dobroj prethodnoj sezoni, uvjeren da iduća može biti i bolja, pogotovo kad od proljeća uključimo VAR.
Kulušić i komisionari Draženko Kovačić, Domagoj Vučkov, Ante Vučemilović-Šimunović i Darko Cvitković, odreda bivši internacionalci, poduzeli su sve da seminar zaista bude uspješan. U tome su značajno pridonosili i drugi poredavači – Miroslav Vitković, Bruno Marić, Tomislav Šetka, dr. Tomislav Vlahović, tajnik dotičnog odjela Kuće nogometa Igor Pristovnik, savjetnik Ivan Košutić te asistent u fitness-programu Marijan Dobrović. Opravdano je izostao povjerenik Alen Gerek.
Sudionike je u petak posjetio Zorislav Srebrić, viši savjetnik predsjednika Saveza Davora Šukera. Obratio im se i tajnik NS Međimurske županije Darko Jambrović, negdašnji kolega.
Ne smijemo zaboraviti da su na rastanku prigodne zastavice Uefe dobili međunarodni pomoćni suci Tomislav Petrović, Miro Grgić i Igor Krmar, a da odsad zbog starosnog limita ne sceni neće biti ni Dalibor Mlakar, Goran Gabrilo, Igor Križarić i Krunoslav Ambrinac.
Dakako, stigli su nasljednici, dugo školovani i pozorno probrani, ambiciozni, motivirani. Naglašeno je da prvoligaški arbitri valjda nikada nisu tako dominantno odradili test fizičkih mogućnosti, ponašajući se nadasve profesionalno, vrhunski. Što se tiče teoretske potkovanosti, po prvi put je realizirana on-line provjera posredstvom linka, tako da je svaki kandidat pod svojom šifrom na računalu otvorio 20 pitanja i na njih odgovarao u vremenski strogo ograničenom roku, nikada dovoljno dugom… Štoviše, suci će po jednom na mjesec dobivati nove i nove pošiljke upita glede PNI i VAR-a zbog čega se eventualno nespremnima piše crno. Kao i onima kojima je problem kilaža. Sada se toleriralo do 5 kg, uoči drugog dijela prvenstva 2, a od sljedećega ljeta 0 kg. Razlog je opravdan; zamijećeno je da kretanje i pozicioniranje nije baš idealno, stoga se nastoje suzbiti svi ograničavajući faktori. Jedna od mjera je i kontinuirano praćenje izdržljivosti/brzine/snage posebnim uređajima na dnevnoj bazi tako da će mjerodavnima rezultati biti dostupni u svakom trenutku.
Nema dvojbe da je VAR (Video Assistant Referee) tema svih tema, koliko aktualna toliko i bitna. Zna se radi čega – radi eliminacije većine, ako ne i svih dilema glede prosudbi. Kao što je poznato, odzvonit će promašajima u četiri osnovna segmenta: 1) pogodak/nema pogotka, 2) kazneni udarac/nema kaznenog udarca, 3) izravni crveni karton (ne druga opomena), 4) pogrešan identitet.
Istaknuto je da se temeljna filozofija VAR-a sastoji u definiciji „Minimalno ometanje, maksimalna korist“. Citirana maksima šefa Fife Giannija Infantina „VAR ne mijenja nogomet, VAR čisti nogomet“. Ključno je da i dalje – uvijek! – odlučuje sudac, čije se rješenje može promijeniti jedino ako pregled snimke pokaže JASNU I OČITU POGREŠKU odnosno OZBILJAN INCIDENT. Očita pogreška je kad se o njoj izjasne svi – igrači, treneri, mediji, navijači, i to praktički bez rasprave.
Samo sudac inicira spomenuti pregled, pomoćni video sudac (VAR) tek predlaže. Pritom nema imperativa hitnosti budući da je točnost važnija od brzine. S napomenom da sudac mora biti vidljiv cijelim trajanjem proučavanja spornog detalja. Valja razumjeti osebujnu sintagmu da se VAR prije intervencije ne pita je li odluka točna, već je li očito pogrešna. Zanimljiva je i ova poruka: „VAR tehnologija identificira i korigira čiste i očite pogreške, a ne traži najbolju odluku!“ Posrijedi je alat da se spasi igra. Naravno da sve ovisi o kvaliteti suđenja. Kaže se da suci moraju biti bolji od tehnologije, ali se nakon svake intervencije jednako tako moraju upitati zašto se ona dogodila… Na sucu je da sudi kao da VAR ne postoji – svjestan da će mu VAR omogućiti drugu šansu.
Osim sudačkog tima na igralištu, službene osobe koje koriste tehnologiju VAR i nalaze se u zasebnoj prostoriji jesu pomoćni video-sudac (VAR), pomoćni VAR (AVAR), tehničar za VAR (rukovoditelj) plus asistent za pregled snimke.
Normalna brzina snimke upotrebljava se za utvrđivanje intenziteta prekršaja i namjernog igranja rukom, usporena pak za mjesto kontakta, mjesto prekršaja, poziciju igrača i definiranje je li lopta u igri.
Nije dvojbeno da za svrsishodnost VAR-a valja rabiti barem šest TV-kamera. Bilo bi savršeno da ih je svih 12.
Komisija za suce HNS-a imenovala je instruktore i neposredne aktere, suce. Traje edukacija uistinu komplicirane materije. Sve je toliko specifično i zahtjevno da se čak uspoređuje sa znanošću. Zato je jednodušan zaključak da dosad nije bilo tako kompleksnog područja ni izazovnog zadatka. Posve je normalno, dapače nužno, što su više nego konkretno uključeni i momci s FIFA-znakom predvođeni Ivanom Bebekom, najiskusnijim i najboljim.
foto: Drago Sopta/HNS
foto: Drago Sopta/HNS
foto: Drago Sopta/HNS
foto: Drago Sopta/HNS
foto: Drago Sopta/HNS
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.