Da se možda i ove sezone nije prošvercao kakav samouki meštar pa se u službenom zapisniku vodi kao klupski predstavnik…?
Zahvaljujući Robertu Uroiću, tajniku Komisije za trenere HNS-a čiji je predsjednik Ivo Šušak, dobili smo važeću listu licenciranih. Ona izgleda ovako:
CIBALIA
- Stanko Mršić (UEFA Pro)
- Siniša Sesar (UEFA A)
- Zoran Tomić (UEFA A)
DINAMO
- Zlatko Kranjčar (UEFA Pro)
- Marijan Vlak (UEFA Pro)
- Željko Sopić (UEFA Pro)
HAJDUK
- Marijan Pušnik (UEFA Pro)
- Žiga Kljajić (UEFA A)
INTER
- Samir Toplak (UEFA Pro)
- Branko Lađević (UEFA Pro)
ISTRA 1961
- Goran Tomić (UEFA Pro)
- Alen Šušnjić (UEFA A)
LOKOMOTIVA
- Tomislav Ivković (UEFA Pro)
- Draženko Prskalo
- Mario Tokić (UEFA A)
- Edin Mujčin (UEFA A)
OSIJEK
- Zoran Zekić (UEFA Pro)
- Ronald Grnja (UEFA A)
RIJEKA
- Matjaž Kek (UEFA Pro)
- Vjekoslav Miletić (UEFA A)
- Danko Matrljan (Pro)
SLAVEN BELUPO
- Željko Kopić (UEFA Pro)
- Zlatko Bašić (UEFA A)
SPLIT
- Vjekoslav Lokica (UEFA Pro)
- Ognjen Majdov (UEFA A)
UEFA Pro podrazumijeva najviši stupanj osposobljenosti i usavršenosti s nacionalne Akademije nogometa koju temeljem certifikata kontinentalne federacije vodi Kuća hrvatskog nogometa. Taj „papir“ nužan je za prvog trenera, sportskog direktora i voditelja škole prvoligaškoga kluba.
Posjednik Pro-licence može biti sportski direktor kluba u 1. i 2. stupnju natjecanja, trener seniora ili voditelj škole sudionika 2. stupnju natjecanja odnosno trener bilo kojeg mlađeg uzrasta u 1. i 2. natjecateljskom razredu.
UEFA A potrebna je kandidatu koji najviše želi biti sportski direktor kluba u 1. i 2. ligaškom rangu, no pod uvjetom da je bio državni A-reprezentativac što mora potvrditi HNS. Takav stručnjak, nadalje, smije trenirati mlađe dobne kategorije kluba iz 1. i 2. nacionalne lige, biti pomoćnik šefu seniorskog prvoligaškog teama, trener ženskih prvoligaških ekipa kao i samostalni učitelj ili voditelj škole nogometa u trećeligaškom pogonu.
To su minimumi bez kojih se ne može na određenu scenu. Pozitivno je što Savez inzistira na dosljednom ispunjavanju obveza, i što je uljezima pristup teoretski zabranjen. Zapravo i praktički, jer suci utakmice imaju nalog da se „službeni predstavnici“ u tehničkom prostoru moraju stopirati glede bilo kakve stručne (?) intervencije, u protivnom će biti odstranjeni. Odredba je to namijenjena energičnoj zaštiti struke i njenih obrazovanih protagonista.
Zanimljiva je situacija među sportskim direktorima:
CIBALIA – Dražen Pernar
DINAMO – Marijan Vlak
HAJDUK – Mario Branco
INTER – Đuro Bago
ISTRA 1961 – Robert Rubčić
LOKOMOTIVA – Božidar Šikić
OSIJEK – Alen Petrović
RIJEKA – Srećko Juričić
SLAVEN BELUPO: Josip Omrčen-Čeko
SPLIT: Tonči Bašić
Zanimljiva stoga što se, kažu, Pernar u konkretnoj izvedbi bavi raznim drugim oblastima, Vlak je i pomoćni trener više nego aktivno uključen u svakodnevnu priču, ovdje nepoznati Branco dolazi čak iz Portugala dočim je Šikić u stvari direktor bez prefiksa „sportski“ ali u cijelosti posvećen dotičnoj problematici, Juričić ima vjernog i marljivog sekundanta Ivana Mancea, a Bago je – koliko se čuje – na popisu zbog zadovoljavanja forme; negdašnji trener Žutih iz Predgrađa ktome je i šogor glavnog bossa Branka Laljka pa tako familijarno vezan persona od povjerenja ženina brata koji ga zasigurno pita za kakav savjet neovisno o stvarnom statusu.
Treneri ili pomoćni treneri svojih sadašnjih klubova bili su Rubčić i Bašić te Omrčen-Čeko. Očito se s te pozicije dosta lako silazi - ili penje - na aktualnu.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.