Evo ih abecednim redom: Andora, Austrija, Azerbajdžan, Belgija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Danska, Engleska, Estonija, Francuska, Gibraltar, Grčka, Gruzija, Island, Italija, Izrael, Kazahstan, Kosovo, Latvija, Lihtenštajn, Litva, Mađarska, Makedonija, Malta, Moldavija, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Poljska, Portugal, Republika Irska, Rumunjska, Rusija, San Marino, Slovačka, Slovenija, Srbija, Škotska, Španjolska, Švedska, Švicarska, Turska, Ukrajina, Wales.
Nije dakle s osam: Albanijom, Armenijom, Ciprom, Crnom Gorom, Farskim Otocima, Finskom, Luksemburgom i Sjevernom Irskom. No, do kraja ove godine taj će popis pasti na šest budući da ove nedjelje kvalifikacijski nastupa u Finskoj, a 15. studenog revijalno u Sjevernoj Irskoj.
Što momčad Ante Čačića čeka na "Zadnjoj pošti Skandinavija"?
Kao prvo, geografi bi odmah protestirali s obzirom na to da Finska, suprotno ustaljenoj pretpostavci, zapravo ne spada u tu regiju iako je - što se tla tiče - sastavni dio famoznog sjevernog "mačka". Spadaju Norveška, Švedska i Danska. U široj, pak, verziji i Finska i Island, plus danska ispostava Farski Otoci, neki posežu i za odveć udaljenim Grenlandom! Spomenuti trojac iz tzv. prave Skandinavije povezuju osobine Vikinga, povijesne, političke i kulturne spone, napose lingvistička sličnost koja je, pak, svojevrsna brana Finskoj i njenoj paraleli s - Mađarskom, poradi ugrofinskog jezika, podskupine uralskoga...
Jezik sporta je univerzalan, stoga nas previše ne brine je li Finska skandinavska ili samo nordijska država. Odnosno baltička. Mnogo je zanimljivije što u konkretnom slučaju njena A selekcija na Fifinoj listi trenutačno zauzima 84. mjesto (naša 14.) od 211 sastavnica svjetske asocijacije, dočim je po koeficijentu uspješnosti klubova 35. u rankingu Uefe (naša 17.) Nije dvojbeno da su Vatreni mnogo bolji, ali istinski favoriti katkad se pretvaraju u papirnate. Zato je važna puna ozbiljnost i motiviranost, u koju ne treba sumnjati - nemilosrdno i efektno albansko matiranje Kosovara učvršćuje optimizam neovisno o izostanku nekoliko ključnih poluga: Luke Modrića, Ivana Rakitića, Dejana Lovrena, Marka Pjace, eventualno i Vedrana Ćorluke...
Hrvatska je toliko dobra da je ne trese uistinu zamjetni kadrovski hendikep. I dalje raznovrsna, nepredvidiva, raspucana. Korektna i konkretna. Naoružana prirodnom tehnikom i usavršenom taktikom. Strateški čvrsta, odlučna. Nadamo se da neće biti fina ni prema Fincima. Sa sutrašnja tri boda put prema planetarnom turniru 2018. u Rusiji bio bi i lakši i ljepši.
Naravno da barem jednim okom pratimo i stanje u postavi U-21 koja u ponedjeljak ide po pobjedu na susjednoj destinaciji, terenu opasnog domaćina Švedske. Trijumf garantira odlazak na kontinentalno prvenstvo dogodine u Poljskoj. Izbornik Nenad Gračan uvjeren je da su njegovi spremni i sposobni premašiti objektivne mogućnosti te se kući vratiti sa štitom, ne na njemu.
Obje garniture hrvatskih predstavnika, odreda stasalih na ovdašnjim poligonima i stadionima, nemaju se čega bojati!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.