Duga je veza Diegovih bliskih veza s Hrvatima. Zna se da ga je tehnički direktor argentinske reprezentacije Rudolf Rodolfo Kralj sustavno predlagao izborniku Cesareu Menottiju za SP 1978. u njihovoj zemlji iako je mali imao tek 18 godina (nije uspjelo). Kralj je kod Gaučosa ostao početkom tridesetih prošlog stoljeća kad je kao provjereni igrač HAŠK-a i Građanskog bio pojačanje Hajduka na južnoameričkoj turneji. Na sljedećem velikom natjecanju, SP-u selekcija U-20 u Japanu 1979. godine, Maradona je proglašen najboljim, srebro je pripalo Ivanu Gudelju! Nikada famozni „mali zeleni“ nije krio da je naj-nogometaš kojeg je vidio stanoviti Thomas Felipe Carlovich, Hrvat iz Rosarija. Sa Šukerom je pak u sezoni 1992/1993. u Sevilli stvarao veliko prijateljstvo i, dakako, isto takve utakmice. Kad je Argentina 1994. revijalno gostovala u Zagrebu (0:0) osobno mu je zahvalio državni suveren Franjo Tuđman, podrazumijevao se Armandov odlazak na Mirogoj te cvijeće i svijeće na grobu omiljenog Dražena Petrovića. Rado se DAM odazvao na Šukermanov poziv te u Novom Vinodolskom 2006. sudjelovao u humanitarnoj priredbi.
Eto ga ponovo među nama, na finalu Davis Cupa. Navijač posebna kova. Ako doista ima i hrvatske krvi, u Areni Zagreb ne može izgubiti!
Vodeći eksperti s katedri i obični gledatelji s tribina neprestano važu je li najbolji nogometaš svih vremena Edson Arantes do Nascimento zvani Pele, Diego Armando Maradona ili Lionel Andres Messi? Valjda će taj upitnik opstati kao vječna tajna.
Maradona je rođen 30. listopada 1960. u poliklinici Evita mjesta Villa Fiorito općine Lomas de Zamora u radničkoj četvrti Buenos Airesa. Bila je nedjelja, sveti dan Argentinaca, Dan za nogomet. Peto od osmero djece (prvo muško) u braku Diega Maradone Chitora r. 1915 i Dalme Salvadore Franco, dona Tote, r. 1930. Indikativno je to ime, Dalma, koje je nadjenuo i kćeri... Biografi su, naime, ustanovili da je Chitoro talijanskih i indijanskih korijena, a Tota španjolskih i – hrvatskih.
Nije beznačajno što ga je s loptom spojio majčin brat, dakle ujak, Cirilo, vratar amaterskog Corrientesa. Ćiro, Ćiro...!
Prije desetak godina argentinski istraživač Narcis Binayana je na seminaru u španjolskom gradu Santiagu de Compostelli elaborirao porijeklo šesnaestorice glasovitih sunarodnjaka. Te zaključio da je Diegova baka Salvadora – majka spomenute Dalme Salvadore Franco – kćerka hrvatskog iseljenika Matea Cariolichija koji je rodbinski povezan s dinastijom Polich, nasljednicom svjetskog putnika Marca Pola, mletačkog trgovca najvjerojatnije rođenog na Korčuli.
Bujna mašta radi svašta ili tu ipak ima nečega?
Odmah su Korčulani prionuli crkvenim zbornicima i utvrdili da Kariolića nije bilo na njihovom otoku. Međutim, bilo ih je i ima ih, nadasve malo, u Bakru, Omišlju, Kraljevici. Pogotovo u selu Praputnjaku iz bakarskog zaleđa, nadomak Hreljinu!
Kakvo prezime – KariOlić, čisto nogometaško.
Pojednostavljena logika sugerira da je Mateo Cariolichi, zapisan 1895. na listi rudara iz Parane, zet Gaspara Policha rođenog 1820. na Korčuli. I Maradonin pradjed, dočim mu je Gaspar šukundjed.
- Jesam li ja u Hrvatskoj naslijedio neku skupu nekretninu? – našalio se Diego u Vinodolskom.
Ako je u svakoj šali pola istine, ne manjka naznaka da smo mi Hrvati zaista naslijedili njega!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.