- Ja najbolji lovac na talente? Neka kažu drugi, činjenica je da se trudim. Sigurno je, međutim, da nema boljeg trgovca od Zdravka Mamića koji u toj domeni stvara čuda. A da baš kuži tko će biti igrač, ne bih se kladio…
Ugodno je razgovarati dan poslije Dinamove fantastične demonstracije u Bruxellesu, predstave u kojoj je glasoviti Anderlecht sveden na ulogu statista. Novi dokaz ne samo potencijala, već i neupitne snage hrvatskog nogometa jer ipak „plavu“ svlačionicu većinom popunjavaju momci s ovdašnjih igrališta. Šikić - za prijatelje i znance Šika - doista je upoznat s njihovim detektiranjem i stasanjem. Pa kako pronaći budućeg majstora?
- Nema pritom posebne filozofije: ako ne znaš, moraš znati tko zna! Ja se okružujem ljudima iz nogometa. Takav sam dakako i sam jer od 1981. radim ili surađujem s mladima. Naučiš svašta. Ključan je talent popraćen željom za treningom.
Pojašnjava:
- Možeš li bilo kakvom ili bilo kojem vunderkindu tutnuti kist u ruke budući da, kao, izvrsno crta pa žurno zaključiti da je rođen novi Pablo Picasso?
Ili barem Ivan Rabuzin.
- Naravno da ne možeš. Dug je put do punog sazrijevanja i potpune klase. Bitna je i upornost, karakternost. Normalnost.
Za Božidarova mandata na čelu škole „Hitrec-Kacian“ došao je Luka Modrić:
- Došao zahvaljujući zadarskom treneru-pedagogu Tomi Bašiću koji ga je preporučio Zdravku. Ja sam to podržao i odmah prihvatio, ne sumnjajući nimalo. Premda Luka s 15 godina nije iskazivao sve te silne vrline, za razliku od Matea Kovačića kojeg sam pronašao u Linzu kad je imao 12 i nije bilo dvojbe da je predodređen za međunarodnu vedetu. Modrića je krasila nevjerojatna marljivost, omogućavajući da vrijednost neprestano iskazuje i usavršava. Tako je i danas – gotovo je neshvatljivo da odavno formirani reprezentativac i internacionalac napreduje i u tridesetčetvrtoj, što je svjetski fenomen, apsolutni raritet!
Šika ukazuje na dragocjene osobine aktualnog The Besta:
- Nadarenost, inat, odlučnost, ponašanje, rad. Inteligencija kojom sve shvaća i planira. I sve realizira.
Ne bi išlo bez motoričkih komponenti. I neizostavnog voljnog elementa.
- Prvi sam u Zagrebu zagovarao lige mladih, zagića i limača, borio se za što širu bazu. Stoga je Vedran Ćorluka, u Maksimiru inače od šeste godine, s generacijom uključen u stalno natjecanje. Onda sam u Kranjčevićevoj spazio i brzo angažirao Milana Badelja. S regionalnih selekcioniranja Sreten Ćuk javio je „Pogledaj onog malog iz Karlovca!“, na taj način pronađen je Dejan Lovren. U međuvremenu su skauti šapnuli da u Zadru dominira Šime Vrsaljko. Iz ZET-a je doveden Marko Pjaca koji je u Lokomotivi stao na odskočnu dasku za Dinamo, tako je bilo i s Marcelom Brozovićem kojeg smo proučavali dok je igrao za Hrvatski dragovoljac… Ispada da se talenti lijepe na mene!
Šikić je previše korektan da ne bi ukazao na širi aspekt:
- Jedan čovjek ne može zapravo ništa. Nužan je team, razgranata mreža snimatelja-znalaca. Dinamova funkcionira odlično.
Da. Zbog toga je u Solinu pronađen Nikola Moro. U Zagrebellu Ivan Šunjić. U Krapini Petar Bočkaj. U Vinkovcima Filip Uremović. U Barceloni Dani Olmo! Da se ne spominju svi oni afirmirani bivši klinci kojima je maksimirski poligon bio prvi, njemu su težili uvjereni da su na pravom putu.
- Skauti su svuda, od Slavonije do Dalmacije, od Istre do Međimurja. Galerija stručnjaka i prijatelja.
Nikad se nije pokolebao gleda Alena Halilovića. Lovro Majer?
- Bio je u Dinamu kad i ja, zatim boravio u Dubravi i Trnju. Logično da sam ga pozvao u Lokomotivu čim je šef naše škole Jurica Čabraja rekao da će mali biti super, to prije što sam ga pamtio.
Jednako sjajni Luka Ivanušec uočen je u Varaždinu, odakle se nedavno priključio i Domagoj Drožđek. Dopunska su priča Albanci, mladi Mytro Uzini i još mlađi Lirim Kastrati:
- Vidio ih je pa predložio stari dobri suradnik Besnik Prenga, Herdijev otac, koji se u tim krajevima rodio, katkad dolje i radio. Nisam dugo razmišljao.
Jasno da se katkad i ne pogodi. Šiki je nit vodilja „Tko ne riskira, ne profitira“. Utoliko prihvatljivija što rizik i nije skup. Sretna je okolnost da mu treba malo ili nimalo vremena za meritornu procjenu. Ima oko, ima nos. Uho se dakle podrazumijeva.
- Uvijek ti netko pomogne. Ponavljam: riječ je o grupnoj akciji.
Ovog je ljeta s ruskog turnira iskočio prekrasan podatak da je Dinamo Zagreb rekorder po broju mondialaca poniklih u istom klubu, 14 „srebrnih“?
- Plod je to sustavnog djelovanja, nagrada za posao koji traje desetljećima.
Veli da nisu mjerodavne mlade selekcije:
- Ne znači da će uspjeti svi koji u njima blistali; neki se protokom vremena gube, otpadaju radi raznih razloga i kriterija. Nasuprot njima, pojedinci koji nisu bili u U-17, kamoli u U-15, naglo se afirmiraju, među takve spada Brozović, današnja svjetska marka. Presudan filter je u državnom sastavu U-21. I da ne zaboravim: za izobrazbu i promociju Dinamovih perspektivaca strašno su važni stalni nastupi po inozemstvu, komparacija s jakom konkurencijom, stjecanje navika te primjena modernih uvjeta.
Božidar Šikić u završnoj poruci:
- Snimam sve, nikad ne znaš gdje netko raste i koliko vrlina nosi. Moraš biti dobar sa svim informatorima, znati ili vjerovati da se razumiju. Talent se prepoznaje ili ne prepoznaje. A da je i maksimalan, nema kruha ako fali „glava“. Sve je bitno, štošta se da i nadoknaditi, no kandidat bez prirodne „žice“ nema šansi. Ni on ni oni koji ga forsiraju – uzalud vam trud, svirači!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.