Čim se vratio iz Nyona s četverodnevnog edukacijskog kružoka polaznika prominentnog Akademijina razreda, prof. Vatroslav Mihačić požurio je u Rijeku kako bi posjetio, pozdravio, a naravno i štošta podučio kandidate koji su na početnoj, C-instanci. No dominantna sportska tema Hrvatske svakako je fenomenalni hod zagrebačkih Plavih međunarodnim terenima, sa svih devet bodova nakon tri kola Europske lige. Normalno da Mihačić pamti Bjeličino naukovanje; što ga je posebno krasilo?
- Ozbiljnost, nadarenost, marljivost. Kao bivši reprezentativac isticao se praktičnim saznanjima s igrališta, kao osoba pak izrazitom inteligencijom. S njim je zaista bilo ugodno komunicirati i djelovati. Normalno da je sve te osobine zadržao pa je stručnjak prve klase. Evidentno je da neprestano izučava igru i traži razne modalitete, ne odustajući od prepoznatljiva stila. Mi s Akademije često ga koristimo u ulozi tzv. pokaznog predavača. Ne treba naglašavati koliko nam to vrijedi.
Kakva je Dinamova igra po ocjeni neformalnog dekana Akademije?
- Izvanredna. Suverena, čvrsta, mobilna, raznovrsna. Kompaktna. Efikasna i uspješna. Dovoljno je spomenuti taj ilustrativni podatak da su Plavi posljednji put proljeće u euro-kupu dočekali davne 1970. godine. Nebrojene generacije ostale su bez silnog zadovoljstva, za razliku od postojeće koju do velikog rezultata dijeli tek jedan od još devet mogućih bodova!
Što se osobito zamjećuje u nastupima Nenadovih igrača?
- Suptilno razrađena strategija temeljena na čistoj profesionalnosti. Dakle odgovornosti. Možda je najbolje konstatirati da Dinamovci igraju onako kako i treniraju, što znači da se i te kako vidi trenerov rukopis.
Dodaje bitnu komponentu:
- Nije ta momčad ni nalik onima iz prijašnjih sezona, redovito s nekoliko razvikanih zvijezda. Ova Bjeličina daje maksimalni pečat igri, brzoj, eksplozivnoj, modernoj. Dakako da ni slučajno nisu zabranjene tehničke minijature ni majstorske dionice - dapače, one su dobrodošle - no sve je u funkciji svrsishodnosti.
Mihačić nastavlja:
- Kad smo 2013. bili na obuci u sjedištu Uefe, isto ovakvom s kakvog smo se upravo vratili, Nenad je bio demonstrator, autor ogledne vježbe. Ne sjećam se točno koji je segment obrađivao, to ionako određuje organizator. Nije nužno podvući da je sve napravio odlično. Godinu ranije ta zadaća i ta čast pripale su Niki Kovaču, dvije godine kasnije Igoru Bišćanu. Ovih dana na djelu su bili šefovi stožera u klubovima Prve HNL Marko Lozo i Sergej Jakirović kojima je glede prekida pomagao Josip Šimunić.
Joe je jedan od desetorice reprezentativaca među 25 sudionika, ostali su Ognjen Vukojević, Igor Cvitanović, Mate Bilić, Mato Neretljak, Stjepan Tomas, Jasmin Agić i Miljenko Mumlek te dvojac Mladen Bartolović i Sergej Jakirović koji su igrali za selekciju Bosne i Hercegovine. Lijepo je apostrofirati Tihanu Nemčić. Nazočili su i direktori škola Hajduka i Rijeke, Krešimir Gojun odnosno Edo Flego. U Nyonu su boravili i školarci iz Armenije, Gruzije, Litve. Što slijedi hrvatskim pretendentima za UEFA-Pro?
- Nastavak izučavanja koji podrazumijeva 60 sati u klubovima iz Liga petice. Može i u našima pod uvjetom da su se natjecali u skupini Lige prvaka ili Europske lige, no to su jedino Dinamo, Rijeka i Hajduk, u pojedini ne smije više od dvojica. Bit će obvezna i prisutnost na utakmicama Europskog prvenstva reprezentacija U-21 idućeg lipnja u Italiji i San Marinu na kojem će biti i Hrvatska što osobito veseli.
Glede Loze i Jakirovića valja napomenuti da posjeduju licencu za rad u prvoligašu, ali privremenu:
- Oni koji su upisali i pohađaju module za UEFA-Pro diplomu imaju pravo biti dvije godine na čelu struke u prvoligaškom sastavu. Ukoliko u međuvremenu ne diplomiraju, gube to pravo.
Ukupno su četiri semestra. Svaki se sastoji od dva modula i traje od šest do deset dana. Po semestru se skupi i 120 sati nastave, kad sve zbroji i 520-530 u najmanje dvije i pol godine. Nije baš kao auto-škola, kako neki kažu, ali čovjeka veseli…
- Za UEFA-A Nogometne akademije HNS-a trenutno se educira u Zagrebu, Rijeci, Splitu i središtima regije Varaždin-Osijek. Za UEFA-C u Zagrebu (dvije skupine), Varaždinu, Koprivnici, Osijeku, Splitu i dakle Rijeci. Interes ne jenjava.
Ugodno je čuti. Zemlja svjetskog doprvaka zaslužuje što bolji i školovaniji kadar. Da i dosad nije bio na gotovo uzornoj razini, ne bi se 98 posto Vatrenih pronašlo i odgojilo na ovdašnjim travnjacima. Nije nevažno navesti da od članica kontinentalne asocijacije samo HNS i njegova Akademija uvažavaju znanje i „papir“ nogometnih specijalista sa studija na zagrebačkom i splitskom kineziološkom fakultetu, što je vrlo korektno. Naprotiv, primjerna je, kontinuirana i plodna suradnja profesora i predavača.
Za očekivati je da će i dokazani ekspert Nenad Bjelica uskoro pred studente na Savu. Imat će im što kazati i pokazati!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.