Nadamo se da svi imaju šanse za finalni summit. Sastav Nenada Gračana već je dakle na toj razini, u tom društvu. Čvrsto vjerujemo da će svjetski Srebrni pod ravnanjem Zlatka Dalića ponovno do visokih kontinentalnih kota, dočim juniorskoj postavi Ivana Gudelja odnosno kadetskoj Petra Krpana predstoji žustra borba ne bi li ostvarile vlastite i opće ambicije.
Idemo kalendarskim redom, situacija je ovakva.
Bologna, 23. studenoga
Hrvatska U-21 je među 12 sudionika koji će se od 16. do 30. lipnja 2019. u šest gradova Italije i San Marina natjecati za medalje. S naznakom da će prvaci tri grupe te najuspješniji drugoplasirani osim polufinala osigurati i nastup na Olimpijskim igrama 2020. u Tokiju. Poznato je da su hrvatski mladi dosad bili samo na prvenstvima u Slovačkoj 2000. (izbornik Ivo Šušak) te u Njemačkoj 2004. (izbornik Martin Novoselac), da je treća participacija izborena tek u 13. pokušaju. Zahvaljujući prvom mjestu u skupini s Grčkom, Češkom, Bjelorusijom, Moldavijom i San Marinom. Ovog petka u Bologni od 18:00 prvo će se rasporediti nositelji – Italija, Njemačka i Engleska. Zatim sljedeći po koeficijentu Španjolska, Danska i Francuska. U trećem jakosnom razredu su Srbija, Hrvatska, Belgija, Austrija, Portugal i Rumunjska. Što znači da možemo igrati baš sa svakom od 11 momčad. Ždrijeb će odrediti startne tri.
Dublin, 2. prosinca
EP najbolje 24 reprezentacije trajat će od 12. lipnja do 12. srpnja 2020. Posrijedi je povijesni raritet jer će se igrati u čak 12 gradova u isto toliko država, to su Azerbajdžan, Danska, Engleska, Njemačka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Republika Irska, Rumunjska, Rusija, Škotska i Španjolska. Izlučni ciklus datiran je od 21. ožujka 2019. do 31. ožujka 2020. U Dublinu će se formirati deset skupina – pet po pet, a pet po šest kandidata. Prema tome, u điru su sve članice Uefe. Za Hrvatsku je ključno da je zbog četiri boda iz Lige nacija ipak ostala u prvoj vrijednosnoj klasi, da su svi potencijalni takmaci rangirani slabije. Evocjelovite liste po kategorijama: Prva – Švicarska, Portugal, Nizozemska, Engleska, Belgija, Francuska, Španjolska, Italija, Hrvatska, Poljska. Druga – Njemačka, Island, Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Danska, Švedska, Rusija, Austrija, Wales, Češka. Treća – Slovačka, Turska, Republika Irska, Sjeverna Irska, Škotska, Norveška, Srbija, Finska, Bugarska, Izrael. Četvrta – Mađarska, Rumunjska, Grčka, Albanija, Crna Gora, Cipar, Estonija, Slovenija, Litva, Gruzija. Peta – Makedonija, Kosovo, Bjelorusija, Luksemburg, Armenija, Azerbajdžan, Kazahstan, Moldavija, Gibraltar, Farski Otoci. Šesta - Latvija, Lihtenštajn, Andora, Malta, San Marino. Prolaz je zagarantiran prvaku i doprvaku skupine. Preostala četiri aktera dobit će se play-offom uvažavajući učinak u Ligi nacija.
Nyon, 6. prosinca
Armenija će od 14. do 27. srpnja 2019. biti organizator kontinentalne smotre osam nacionalnih vrsta U-19. Ove jeseni okončano je kvalifikacijsko kolo složeno od 13 skupina s po četiri sudionika. Mi smo se, eto, nekidan u Češkoj dokopali priželjkivanog i logičnog drugog mjesta. Nije međutim dobro što nakon 1:1 s Makedonijom, 2:2 s domaćinom i 2:1 s Luksemburgom u gradnju koeficijenta ulažemo samo pet bodova, koje nas svrstavaju tek na 21. mjesto među onima koji su prebrodili prvi krug, zapravo 23. kad se na čelo Kolone 28 stave Portugal i Njemačka zaslugom minulog rada… To dakako podrazumijeva da će Hrvatska na ždrijebu biti u posljednjem “šeširu“ pa dobiti sva tri partnera teoretski bolja od sebe. A da bi se putovalo u Armeniju nužno je osvojiti grupu Elitnoga kola zakazanog za ožujak! Evo popisa po službenom redoslijedu: Prvi pot – Portugal, Njemačka, Grčka, Španjolska, Italija, Republika Irska, Francuska. Drugi pot – Škotska, Srbija, Izrael, Rusija, Češka, Mađarska, Nizozemska. Treći pot: Engleska, Ukrajina, Turska, Wales, Švicarska, Azerbajdžan, Norveška. Četvrti pot – Belgija, Hrvatska, Rumunjska, Slovenija, Danska, Poljska, Cipar. Sedmorici prvaka skupina u Armeniji će se pridružiti domaći talenti.
Nyon, 6. prosinca
Završnica EP-a uzrasta U-17 okupit će 16 selekcija od 3. do 19. svibnja 2019. u Republici Irskoj. Odrađeno je prvo izlučno kolo u 13 skupina x 4 momčadi, a budući da avanziraju po dvije prvoplasirane imamo 26 protagonista Elitnoga kola. Njima se pripisuju još četiri ekipe u statusu najboljih trećeplasiranih te, normalno, dvije (Engleska i Njemačka) s naj-koeficijentom koji omogućava izravan ulaz. Za ždrijeb u Nyonu naši su kadeti prošli bolje od omladinaca jer su u kvalifikacijskom kolu uzeli šest bodova (pobijedili Armeniju i Andoru s istovjetnih 3:0, s toliko izgubili od Italije) što je dovoljno za 21. poziciju i treći jakosni rang. Navodimo sve: Prvi – Engleska, Njemačka, Nizozemska, Portugal, Italija, Slovačka, Španjolska, Belgija. Drugi – Češka, Francuska, Danska, Ukrajina, Austrija, Mađarska, Slovenija, Rusija. Treći – Izrael, Švedska, Norveška, Poljska, Hrvatska, Kosovo, Island, Rumunjska. Četvrti – Škotska, Bosna i Hercegovina, Sjeverna Irska, Turska, Švicarska, Srbija, Bjelorusija, Grčka. U Dublin i okolicu će osam pobjednika skupina i sedam drugoplasiranih (najlošiji, osmi, otpada). Šesnaesti finalist je po običaju domaćin, u ovom slučaju Republika Irska.
Što dodati?
Ništa. Evidentno je da su u najtežem položaju momci iz U-19. Najviše stoga što se natječu za EP sa samo osam finalista pa je proces neusporedivo kompliciraniji.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.