19.05.2024. 17:00
2 : 1Gorica
19.05.2024. 19:30
2 : 0Rijeka

Promatrači HHO-a pratili su  u okviru projekta "Prevencija  navijačkog nasilja", utakmice 13. kola MAXtv Prve lige i zabilježili sljedeća događanja.

21.10.2013. 18:32

Trinaesto kolo Prve HNL trebalo je proteći u znaku akcija Nacionalnog odbora za borbu protiv nasilja, u sklopu kojeg je HNS trebao provesti odluke. Jedna od akcija bila je Tjedan prevencije rasizma i netolerancije, te mjera Nacionalnog odbora za borbu protiv nasilja u sportu, kojima bi se trebalo spriječiti okupljanje navijačkih skupina i njihovo incidentno ponašanje. Sve su utakmice započele u tom ozračju i upozorenjem da stadioni nisu mjesto za neprimjereno navijanje, vrijeđanje i uporabu pirotehnike. Navijačke  skupine ne samo da su osudile akciju HNS-a i  Nacionalnog odbora, nego su uglavnom ignorirale kupovinu ulaznica putem vaučera, a na stadionima se smjestile među ostalim gledateljima. Promatrači HHO-a pratili su, u okviru projekta "Izravna prevencija navijačkog nasilja", ponašanje i reakcije navijačkih skupina i zabilježili  sljedeća događanja. Navijačke skupine proglasile su ?primirje? te su si međusobno nabavljali karte, putem kojih su oni bivali smješteni među ostale navijače.

HNK Rijeka-NK Zadar 3:0

Utakmica je odigrana u subotu, 9. 10. 2013. Na  stadionu Kantrida pred oko 4.000 gledatelja. Među njima se našlo oko 1.300 pripadnika Armade (navijačka skupina HNK Rijeke), dok gostujući navijači nisu primijećeni. Kad je riječ o navijanju, utakmicu u Rijeci obilježio je svojevrsni bojkot Armade, potpunom šutnjom. Bio je to njihov odgovor na najnovije mjere discipliniranja navijača, a onda su se odjednom oko 60. minute probudili skandirajući "HNS pederi, nogomet ste sjebali" i pritom izvjesili dva velika transparenta. Na prvom je pisalo "Pojačana represija, najezda uhljeba...", a na drugom "Nadživjet će vas sve riječka Armada". Ostatak utakmice protekao je u korektnom navijanju, a na samom kraju susreta opet se Kantridom zaorilo "HNS pederi, nogomet ste sjebali".

RNK Split-GNK Dinamo 1: 0

Utakmica je odigrana u subotu 19.10. na stadiona Park mladosti u Splitu pred oko 2.600  gledatelja od čega 30-ak pripadnika Crvenih đavola (navijačka skupina RNK Split) i 70-ak pripadnika Bad blue boysa (koji sebe nazivaju navijačima GNK Dinama). Bez obzira na zabranu dolaska godsujućih navijača bez vaučera na stadionu je od početka na sjevernoj strani  istočne tribine bilo smješteno 30 do 40 na BBB uredno opkoljenih policijom i redarskom službom. U 28. minuti BBB počinju skandirati "HNS pederi, nogomet ste sjebali" što prihvaća maji dio Crvenih đavola. To se ponavlja u 29. minuti nakon čega BBB skandiraju "Mamiću Cigane" što ponavljaju u 30. minuti, u tom trenu s ostalih dijelova istočne tribine pridružuju se ostali "prikriveni" BBB koju u tom trenu broje 70 navijača. U 34., 40., i 41. minuti BBB skandiraju "Mamiću  Cigane", pa u 42. "HNS pederi, nogomet ste sjebali", u 43. "Braća Mamić ale ale ale, pušite kurčine, ale ale ale" u sudačkoj nadoknadi još dva puta skandiraju "Mamiću Cigane". U 46.i,47. i 61.minuti skandiraju  "HNS pederi, nogomet ste sjebali" a u 62. u tome ih podržavaju i Crveni đavoli, u 63. BBB  skandiraju "Jebo vas Mamić", a potom u 64. 2 puta  "HNS pederi, nogomet ste sjebali". U 67., 78. i 81. minuti BBB skandiraju  "Mamiću Cigane" a u 85. "HNS pederi, nogomet ste sjebali". U 89. minuti BBB skandiraju "Mamiću, Mamiću jebemo ti sve, majku, ženu, obje kćerkice". U 89. "HNS pederi, nogomet ste sjebali" u 90. minuti nakon jedne pogreške suca gotovo cijeli stadion skandira  "HNS pederi, nogomet ste sjebali" a u 5. minuti produžetka stadion skandira sucima "Cigani, Cigani" što se ponavlja i prilikom njihova izlaska s terena.

Policija i redari sve su ovo uredno promatrali, očito u skladu s nekim drugim naputcima od onih Nacionalnog odbora.

NK Slaven Belupo-NK Osijek  2 : 0

Utakmica je odigrana u nedjelju 20. listopada 2013., na stadionu u Kprivnici u 15.00 sati pred oko 1.500 gledatelja, među kojima je bilo primjetno 30-40 vrlo glasnih pripadnika Kohorte (navijačka skupina NK Osijeka). Prema naputcima spiker je i Koprivnici pozvao na fer i sportsko navijanje, što je prisutna publika, osim članova Kohorte,  pozdravila pljeskom. Kohorta u 9. minuti skandira "Mamiću Cigane, odlazi iz Hrvatske", a u 16. i 24. minuti višekratno iskazuju svoje nezadovoljstvo vičući "HNS pederi, nogomet ste sjebali".  Početkom drugog poluvremena, u 60-oj minuti, Kohorta upućuje svoj odgovor na najnovije mjere prema navijačkim skupina, skandirajući "Nema zabrana, nema zatvora, nema nikoga, tko može nam stat na kraj!". Nakon toga, u 70. minuti slijedi "HNS pederi, nogomet ste sjebali", te "Mamiću Cigane, odlazi iz Hrvatske". Dvije minute kasnije ponavljaju pjesmuljak "Mamić i Štimac drže se za ruke, a i Davor Šuker voli primat na ruke"- Susret završava skandiranjem u 90-oj i u sudačkoj nadoknadi  sa "HNS pederi, nogomet ste sjebali". Napominjemo da su pripadnici Kohorte bili smješteni, neposredno uz ostale gledatelje, a ne na uobičajenom mjestu predviđenom za navijačke skupine te da su bili okruženi policijom i redarima.

NK HRVATSKI DRAGOVOLJAC-HNK HAJDUK 1: 2

Utakmica je odigrana u nedjelju,20.10. 2013. u 19.00 sati, na stadionu u Kranjčevićevoj u Zagrebu, pred oko 4.000 gledatelja, među kojima su većinom bili navijači HNK Hajduka  od kojih oko 300 - 400 pripadnika Torcide kojima su prema navodima medija pripadnici Bad Blue Boysa nabavili karte za utakmicu, a naš je promatrač primjetio da ih je dio kupio karte na blagajni prije utakmice. Početak susreta označilo  je skandiranje gledatelja "HNS pederi, nogomet ste sjebali". U 4. i 7. minuti Torcida skandira vodstvu HNS-a "Dolje pederi", a u 12-oj ponovo grmi  stadionom  "HNS pederi , nogomet ste sjebali". Nakon uzvikivanja  "Pušite kurčine" u 18.minuti, slijedi u 22., 26.,34.,37., 42. i 43. minuti  "HNS pederi, nogomet ste sjebali".  Hajdukov izjednačujući pogodak obilježen je paljenjem baklje na zapadnoj tribini u 58. minuti.  U 60.,  69. i 73. minuti Kranjčevićevom opet odjekuje  "HNS pederi, nogomet ste sjebali". U 74. Torcida skandira "Hrvatska policija, mito i korupcija" i "Jebo vas Mamić". U sudačkoj nadoknadi, nakon drugog Hajdukova zgoditka, Torcida na zapadu aktivira još jednu baklju.

Hrvatski mediji dali su svoj "doprinos" akciji Nacionalnog odbora u pokušaju suzbijanja rasizma i nereda na stadionima prešućivanjem onoga što se doista događalo na stadionima i zluradim likovanjem nad njenim  neuspjehom.