:Dinamo

ZBIRNO IZVJEŠĆE 1/8 HRVATSKOG NOGOMETNOG KUPA

31.10.2013. 23:51

NK Zagora-GNK Dinamo 0:5

Utakmica je odigrana na stadionu u Unešiću, pred oko 3000 gledatelja. Oko 150 pripadnika BBB (navijačka skupina GNK Dinamo) krenulo je na utakmicu kombijima, ali ih je policija uglavnom uspjela vratiti u Zagreb. Njih oko 25, očigledno u alkoholiziranom stanju, ipak se probilo do Drniša, odakle ih je policija dopratila do stadiona i tamo ih  izolirala. Smjestili su ih izvan stadiona, između škole i ograde. Odmah na početku, ta skupina BBB-a, vidno alkoholizirana, počela je skandirati "Mamiću Cigane, odlazi iz svetinje" i "HNS pederi, nogomet ste sjebali", To su ponovili nekoliko puta, a pridružilo im se 10-15 navijača, smještenih na glavnoj tribini. Stadionom je, međutim, zavladao muk, kad je policija BBB-ovce odvela i privela prvo u policiju, a potom sucu za prekršaje u Šibeniku. Još prije te akcije, policajci su priveli četvoricu navijača u policijsku postaju u Drnišu zbog vidno alkoholiziranog stanja. Organizacija utakmice i ponašanje policije bili su primjerni. U poluvremenu, redari i policija, izdvojili su i izveli sa središnje tribine i one navijače koji su pokušali navijati rasističkim i homofobnim porukama.

NK Vinogradar-HNK Hajduk 1:3 (1:1)

Utakmica je odigrana u Mladini, pred oko 2.500 gledatelja, a gostujućih navijača, pripadnika Torcide (navijačka skupina HNK Hajduka), bilo je preko 150. Njih oko četrdeset, stiglo je na utakmicu nabavkom vaučera, te su pušteni  na stadion. Ostatak, koji je želio prisustvovati utakmici kupovinom karata u redovnoj prodaji, i tako se uvući među ostale gledatelje, policija je preventivno zaustavila, i smjestila ih na vrh brda, među vinograde iznad igrališta.Na taj su način spriječeni mogući ispadi i incidenti. Čuvao ih je veći broj pripadnika policije, koji su stigli s pet velikih specijalnih džipova, te ih držali u okruženju za vrijeme odigravanja utakmice.

Sam susret protekao je mirno, uz tek nekoliko neprimjerenih ispada. U 1. minuti pripadnici Torcide, oni na stadionu i oni izvan njega u vinogradima, počeli su skandiranjem "HNS pederi, nogomet ste sjebali". Isto se ponovilo i u 10-oj, 48. i 68. minuti, u čemu su im se povremeno pridruživali i pripadnici Torcide na stadionu. U 18. minuti produžetaka Torcida  je zapalila 2 baklje na što nisu reagirali policajci koji su ih držali u okruženju.

NK Podravina-HNK Rijeka 1:3

Utakmica je odigrana u  Ludbregu na Gradskom stadionu pred oko 1.800 gledatelja među kojima se u prvom poluvremenu našlo 5 pripadnika Armade (navijačka skupina HNK Rijeka), koji su na stadion ušli bez vaučera, kupnjom ulaznica. U 10-oj minuti ta petorica pokušala su skandirati "HNS pederi, nogomet ste sjebali", no ostali gledatelji su na to počeli  negodovati, te zvižducima i povicima uspjeli prigušiti njihovo navijanje.

Početkom drugog poluvremena, na stadion se provukla još nekolicina pripadnika Armade, tako da se njihov broj popeo na desetak. Preostali navijači Armade, njih  30-ak, ostali su izvan stadiona, okupivši se na obližnjem brežuljku. Ove dvije skupine pripadnika Armade, u nekoliko su navrata pokušale zajednički skandirati "HNS pederi, nogomet ste sjebali", što su dogodilo u 62. i 80. minuti, te na samom kraju utakmice. Valja naglasiti kako je organizator susreta doskočio ovakvim skandiranjima puštanjem glazbe preko razglasa, i time  prigušio ovo  homofobno navijanje.

NK Međimunrje-NK Osijek 0:2 (0:0)

Utakmica odigrana na SRC Mladost Čakovec, pred oko 500 promatrača, bez gostujućih navijača.  Utakmica je prošla mirno i u sportskoj atmosferi.

1/8 finala Hrvatskog nogometnog kupa pokazala je da policija, u suradnji s klubovima, počinje reagirati na odluke Nacionalnog odbora za borbu protiv nasilja u sportu. No, koliko će ta akcija doista biti djelotvorna, pokazat će tek naredne utakmice, a priliku za to imat ćemo već u sljedećem kolu Prve HNL.