19.05.2024. 17:00
:Gorica
19.05.2024. 19:30
:Rijeka

Ono što je nogometna javnost priželjkivala i očekivala, Vatreni su napravili u velikom stilu: u uzvratnoj utakmici dodatnih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2014. u Brazilu pobijedili su Island 2:0 i osigurali nastup na najvećoj nogometnoj smotri.

20.11.2013. 09:51

Maksimirske tribine unatoč cjelodnevnoj kiši bile su vrlo dobro ispunjene gledateljima iz svih krajeva Hrvatske željnih dobre igre, a od samog početka pružili su snažnu potporu momčadi izbornika Nike Kovača.

Hrvatska je dominirala, pritisnula Islanđane na njihovu polovicu, dolazila u prilike i u 27. minuti povela: Mandžukić je na drugoj stativi dočekao loptu, ubačenu od Rakitića prema Perišiću koji je nije dobro zahvatio, i mirno je pospremio u mrežu za urnebesno slavlje na travnjaku, ali i tribinama.

Kada se sve činilo bajno, u 38. minuti Mandžukić je nepromišljeno i potpuno nepotrebno grubo startao na suparnika na sredini igrališta i zaradio isključenje: uslijedilo je preslagivanje naše momčadi u novu formaciju s igračem manje i čekanje kraja prvog poluvremena.

Nakon odmora naša momčad, iako s manjkom igrača, krenula je još odlučnije: Kovačić je u pravoj minijaturi nanizao nekoliko igrača u driblingu, proslijedio loptu desno do slobodnog Srne koji udarcem s ruba kaznenog prostora pogađa malu mrežicu suprotnog kuta za velikih 2:0 u 47. minuti..

Do kraja utakmice naši igrači rezultat su mogli povećati: Kovačić nakon još jednog solo prodora, Olić nakon prekrasnih škarica kada je lopta završila na gredi i ostala u rukama golmana, Perišić koji je bio sam pred gostujućim vratarem nakon što mu je sve pripremio sjajni Modrić, Pranjić u isto takvoj situaciji nakon proigravanja s Olićem?

Nije se rezultat više mijenjao, ali niti prekrasna atmosfera na cijelom stadionu koja je kulminirala zajedničkom pjesmom po završetku susreta kojeg je nakon dužeg vremena Hrvatska reprezentacija odigrala na vrhunskom nivou, bez slabe točke u momčadi, taktički vrlo disciplinirano i borbeno, ali i nadahnuto.

Nakon što smo propustili nastup na zadnjem SP u Južnoj Africi, vraćamo se među nogometnu elitu koja će se okupiti u Brazilu na završnom turniru tijekom lipnja i srpnja 2014. godine.

FIFA će na ždrijebu u Bahiji 06. prosinca ždrijebom odrediti skupine i raspored odigravanja utakmica SP: u tom bubnju biti će i Hrvatska.

Čestitke svim igračima, izborniku i članovima stručnog stožera na velikom rezultatu na kojem će nam zavidjeti mnoge velike zemlje koje nisu uspjele osigurati nastup u Brazilu.