Evidencija HNS-a ne dokumentira i ne tretira dvoransko prvenstvo upriličeno krajem 1991. službenim tako da se Inter, tada Inker, ne može pohvaliti još jednim trofejem. Štoviše, te je godine – kad smo se definitivno rastali s Jugoslavijom i famoznim Terazijama na kojima je stolovao NSJ – Div iz predgrađa pobijedio i na turniru Slobodna Hrvatska, također neslužbenom, nikada verificiranom te uvrštenom u postojeće almanahe. U kojima se Žutima bez ikakve ograde, dapače, vodi pokal nacionalnog kupa 1992. u dramatičnim nadmetanjima s Dinamom koji se u to vrijeme zvao HAŠK Građanski.
Zima je na pola mandata, pravi trenutak za podsjećanje na četiri šampionata, jedno na parketu, tri na umjetnoj travi. Doima se da je ta praksa zauvijek prošla. Je li doista?
Evo ključnih podataka iz nedavne prošlosti.
Za stanke u sezoni 2005./2006. igralo se u zagrebačkom Domu sportova, u tzv. Ledenoj dvorani. Konačni poredak: 1. Zagreb, 2. Inter, 3. Dinamo. Najboljim igračem proglašen je Mario Mandžukić, prvi strijelac bio je Bojan Vručina, najuspješniji vratar Željko Rumbak. Nagrada za fair-play pripala je Kamen Ingradu. Vodeći sudački dvojac Ivan Novak i Draženko Kovačić.
I dogodine je fešta hakla prožetog nemalom motorikom bila u metropoli. Opet su se naslovom zakitili Zagrebaši, do njih je bio Dinamo, treća Cibalia. Prvo ime smotre Vedran Ćorluka, naj-goleador Mario Mandžukić, među vratnicama dominantan Dragan Stojkić. Fair-play su najadekvatnije uvažavali momci iz Slavena Belupa, a Ivanu Bebeku i Ediju Šunjiću pripalo je priznanje za vrhunsku sudačku izvedbu.
Onda je 2007./2008. u Zagrebu blistao Hajduk, statusom doprvaka zadovoljio se Zagreb, „bronca“ je pripala Dinamu. Najbolji nogometaš Senijad Ibričić, glavni topnik Marin Tomasov, najsigurniji golman Miro Varvodić. Najsportskija Rijeka. Suci tom prigodom nisu izdvajani.
I konačno, u rundi 2008./2009. sve je upriličeno u zadarskom hramu „Krešimir Ćosić“ na Višnjiku. U finalu je Hajduk 4:2 svladao Zadrane. Treću poziciju zauzeli su Dinamovci. Drago Gabrić imenovan je najvećim majstorom, Senijad Ibričić je najviše zabio, Josip Škorić najčešće obranio. Šibenčani su dobili diplomu za najuzornije ponašanje. Ni taj put nisu birani najuvjerljiviji suci, no pozornost je zaplijenio Vlado Svilokos kome je na terenu pozlilo, srećom – bez posljedica.
I to je sve. Potom od DPH traga ni glasa. Zašto, pitanje je za povjerenika 1. HNL?
- Kao prvo, to natjecanje predložili su, osmislili i realizirali sami klubovi, ne državni Savez – pojašnjava Josip Brezni. - Sudionici nisu bili baš usuglašeni, uvijek je bilo izvjesnog otpora, pogotovo zbog (ne)kompletnosti: neki nisu dolazili u najjačem sastavu, čuvali su zvijezde, predstavljali juniore. U međuvremenu je zaključeno da svatko može imati dvojicu-trojicu iz omladinskog pogona kako bi se rasteretio profesionalni.
Puklo je dakle nakon Zadra, razlozi nisu nepoznati:
- Ima ih nekoliko. Bitan je onaj novčani, naime, nije bilo financijskog efekta te se spontano javio otpor „Što će nam ovo...!?“ Situaciju je dokraja kompromitiralo nesportsko vladanje publike, ne domaće nego općenito.
Bila je to era predsjednika Udruge prvoligaša Igora Štimca, uporno i nažalost potpuno polariziranje, stvaranje apsurdnih grupacija Sjevera i Juga, Juga i Sjevera. Odnosi narušeni do opravdane zabrinutosti.
- Uspostavom Lige 12, osobito Lige 10, zakompliciralo se s terminima – nastavlja Brezni. – Znamo da po najnovijem jesenska dionica traje tamo negdje do 20. prosinca, a da pripreme počinju i prije 10. siječnja.
Da, stanka se proteže tek od Božića do Tri kralja.
- U takvim okolnostima igrači dobiju vrlo malo vremena za odmor, DPH bi ga dakako drastično smanjio. A za što?
Najglasniji su treneri, i zbog vremenske oskudice i zbog podloge:
- Ta umjetna trava nije ona prava, kakvu priznaje FIFA, činjenica je da se montira prilično lakonski, „plitko“, samo zato da se izbjegnu primjedbe o štetnosti tvrdog parketa. Zbog čega je strah od ozljeda neizbježan.
Pa je zaključeno da od aktualnog turnira ne treba ostati ni „t“. Bilo pa prošlo. Je li to zaista najsvrsishodnije rješenje?
Ivo Šušak, šef Zbora trenera Hrvatske, smatra da nije:
- Meni to i takvo prvenstvo nedostaje. Vjerujem da bi u blagdanskim danima krajem prosinca moglo biti pun pogodak. Kao što je uglavnom i bilo. Sjećamo se tih utakmica, punog natjecateljskog ritma i poriva!
Jedna napomena iz strogo stručnog kuta:
- Dok sam vodio prvotimce NK Zagreba, a vani je bila kiša ili susnježica ili kaljuža ili ledenica često smo vježbali u dvorani, i parket uopće nije smetao! To prvenstvo stvarno bi imalo svrhu. Ja svojim igračima nikad nisam branio nastup na malonogometnim turnirima, a dotične utakmice ionako su se igrale na dosta većem igralištu stoga su do izražaja u značajnoj mjeri dolazile tjelesne komponente, pravi tempo profesionalaca koji nipošto nije štetio.
Uvjeren je da bi se našlo dana:
- Svakako. Uostalom, zar stalno ne pričamo i ne kukamo da su dvije stanke godišnje previše, da nema smisla i zimi i ljeti startati s bazičnim pripremama!
Rabi važan argument:
- Kako to da su Nijemcima i Austrijancima istovjetne priredbe potrebne, čak dragocjene, intrigantne u svakom smislu, da ih se nestrpljivo čeka i prati. Ne, ne pamtim ništa loše, iskustvo je pozitivno i bilo bi mi drago da sve repriziramo. Što prije!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.