Robert Mudražija (20), ovoljetna prinova Osijeka za koju su, valjda, samo sportski direktor Alen Petrović i trener Zoran Zekić pretpostavljali da može biti pojačanje (većina ostalih o njemu možda nije imala pojma, prepoznajući ga tek po specifičnom prezimenu), u hipu je postao važna karika Bijelo-plavih. Maratonac i znalac sa sredine igrališta, akter koji je nekidan u Eindhovenu prisililo pratnju iz PSV-a na prekršaj za kazneni udarac kojeg je kapetan Borna Barišić nemilosrdno pretvorio u pogodak i pobjedu, što je značajan kapital prije uzvratnog dvoboja u Gradskom vrtu koji odlučuje o prolazu u play-off Europske lige. Novinar zahvaljujući zakonitostima svoga posla zna da je Robert bio polaznik ugledne Dinamove škole u kojoj je netko brzopleto zaključio kako mu vrline ne premašuju mane stoga je preselio u Veslačku i izborio mjesto u prvoligaškom Zagrebu. Odatle je benevolentno pušten jer je gazda smatrao da iz gotovo svakog trećeligaškog igrača može stvoriti barem Filipa Krovinovića, nerijetko i Luku Modrića, Andresa Iniestu, Francka Riberyja, a ako se malo posreći i čak i Lionela Messija. Ispostavilo se na žalost da je koincidencija s trećom ligom jedino to da u nju za dvije stepenice ekspresno spusti svoj klub…
I tako je Mudražija 11 mjeseci proveo u FC Lieferingu, filteru za Red Bull Salzburg. Dok ga nisu potražili i odlifrali mudri Osječani.
Tema o preranim odlascima u inozemstvo za naš je nogomet paralelno stereotipna i bolna. Zato što niže brojne promašaje. Od poznatog slučaja Igora Jovičevića u Real Madridu do slične avanture Roberta Murića u Ajaxu. Igoru je put do velike karijere definitivno zakrčila teška ozljeda u utakmici mlade reprezentacije s Ukrajinom u Kijevu, Robert se nije nametnuo ni u Pescari. Rekordno rano je budućnost preko granice potražio 16-godišnji Marko Dabro iz Vinkovaca, nije išlo kod Fiorentine i eto ga ponovo u rodnom gradu, pogođenog nepotrebnim razočaranjem. Sreću na talijanskim igralištima i dalje pokušavaju naći Franjo Prce (Lazio pa Salernitana i Brescia), Martin Erlić (Parma pa Sassuolo), Silvio Anočić (Roma). Kad smo već kod novijih generacija, spomenimo nezavidan status Frana Brodića u Clubu Bruggeu te posudbe Royalu Antwerp i Roeselareu u kojem se također nije zadržao. Što reći o ekstra vedeti Alenu Haliloviću koja mir nije pronašla ni u Barceloni B, ni u Gijonu iako je bilo solidno, ni u Hamburgeru SV, ostaje li u Las Palmasu? Njegov vršnjak Karlo Lulić zarana je iz Osijeka preselio Sampdoriji, u međuvremenu svratio Bohemiansu u Prag pa preko Osijeka produžio Rudešu. Ante Roguljić gomba se po Austriji (RBS, Liefering, Admira Wacker, Wacker Innsbruck, skoknuo je i u Poljud). Dokle će stići slavni „Čileanci II“ Josip Brekalo (Wolfsburg, Stuttgart), Karlo Igor Majić i Davor Lovren (Fortuna Düsseldorf), Branimir Kalaica (Benfica B)? Suigrači Nikola Moro, Borna Sosa, Adrian Šemper, Luka Ivanušec, Vinko Soldo, Matko Babić naveliko igraju ili kandidiraju za prve sastave Dinama i Lokomotive…
Nikola Vlašić je zvijezda Hajduka, a jednako mlad i podjednako potentan Andrija Balić jedva pričuva Udinesea. Josip Maganjić se kao 17-godišnjak otputio u Firencu i Fiorentinu, s kakvim izgledima za promociju? Vjerojatno manjim negoli Lorenco Šimić koji je imao četiri više kad je došao u Sampdoriju.
Često se raspravljalo o zaustavljenim ino-uzletima mladića Gorana Vučevića, Darka Perića, Srebrenka Posavca, Darija Smoje, Zorana Bana, Filipa Ozobića, Ivana Javorčića, Josipa Tadića, Ante Vukušića, Zvonka Pamića, djelomično Ivana Lendrića i Marija Tičinovića. Dakako i osebujnog Marka Livaje koji je s punoljetnošću pristupio Interu pa selio Luganu, Ceseni, Atalanti, Rubinu Kazan, Empoliju, Las Palmasu, eto ga i u AEK-u. Gdje je kraj? Gdje je još jedan početak neslomljivog Mateja Delača koji je kao profesionalac Chelseaja ustupan Vitesseu, Českim Budejovicama, Vitoriji de Guimaraes, matičnom Inter Zaprešiću, Vojvodini, Sarajevu, Arles-Avignonu, ponovo Sarajevu, Mouscronu…? Svaka čast na „putujućoj“ kondiciji.
Drukčije, znači mnogo bolje, prolazili su Ivica Olić s napomenom da je na lansirnu rampu stao ipak u domovini, poslije neuspješne vanjske storije, zatim Jurica Vranješ i Marko Babić, svakako Domagoj Vida, usprkos svemu i Mario Pašalić, Josip Radošević, Stipe Perica, Jozo Šimunović, Duje Ćaleta-Car, na neki način i Ante Rebić. Osobito Mateo Kovačić i Tin Jedvaj. Apsolutno Ivan Perišić, danas najskuplji, premda iz Prve HNL nema niti jedne minute.
Sasvim je točno da iznimke potvrđuju pravilo!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.