Još se nisu slegle emocije s kvalifikacijskih utakmica trećeg pretkola Lige prvaka i Europske lige, a već smo eto doznali suparnike našim klubovima u play-offu. Slijedi desetak dana predaha od kontinentalnih uzbuđenja pa završna runda za plasman u dva super-ugledna međunarodna kupa. Oduševljava činjenica da HT Prva HNL i HNS na ino-scenu šalju sva četiri kandidata, neokrznuta u 16 dosadašnjih izlučnih susreta čime je potvrđena nevjerojatna vitalnost najpopularnijeg sporta i u Hrvata, svakako i zavidna snaga koje mnogi nisu bili svjesni. Ili su je namjerno minorizirali zbog nekakvih nihilističko-spletkaroških interesa… Dakako da nije vrijeme ni za kakve interne obračune, skupimo se svi ispod iste zastave pod motom „Pogledajmo semafor!“
Rijeka i Grci
Za Olympiakos su igrala dvojica Hrvata, Martin Novoselac i Tomislav Butina, sad je dolje treći, Hrvoje Milić. Famozni stadion Karaiskaki je u atenskom predgrađu Pireju, prima 33.296 gledatelja. Sigurno će biti pun 15. kolovoza. Uzvrat na Rujevici je sedam dana kasnije. Posrijedi je najbolje rangirani i stoga valjda najopasniji takmac koji je mogao pripasti momčadi Matjaža Keka. Po koeficijentu uvjerljiv u odnosu na Celtic, Kopenhagen, Apoel i Maribor. Okićen brojnim trofejima: 44 puta prvak Grčke, 27 puta osvajač nacionalnog kupa, 4 puta pobjednik superkupa. Na vječitoj ljestvici Uefe trenutačno 25. Iza Ajaxa i Dinamo Kijeva, ispred Tottenhama i Olympique Lyona. Obračunavao se i sa zagrebačkim Dinamom. Procijenjena vrijednost njegovih igrača zaustavila se na 78,9 milijuna eura, u odnosu na Rijekinih 24,1. Prošlost bilježi nebrojene domaće i strane asove koji su nosili crveno-bijeli dres po kojem je Oly pobratim beogradske Crvene zvezde i moskovskog Spartaka, evo najzvučnijih prezimena: Dabizas, Karataidis, Saragunis, Torosidis, Giannakopoulos, Anatolakis, Stoltidis, Rivaldo, Detari, Juskowiak, Zahovič, Saviola, Šestić, Šabanadžović, Varešanović, D. Kovačević… Danas ga nose Konstantinos Fortounis, desni vezni skup to jest najskuplji s 9 milijuna eura, od stranaca poglavito Pajtim Kasami, švicarski Albanac s pozicije centralnog veznog, Kolumbijac s desnog krila Felipe Pardo, uvaženi nigerijski internacionalni napadač Emmanuel Emunike, došljak iz Belgije Vadis Odjidja Ofoe, također središnji vezni, te neugodni goleador s Komorskih Otoka, omanji El Fardou Mohamed Ben. Osim Milića ima još trojicu regionalaca – Marka Marina, Jagoša Vukovića i Sašu Zdjelara. Tu je naravno i trener Besnik Hasi, rodom iz Đakovice, kojeg pamtimo s početka devedesetih kad je ofenzivca igrao za Zagreb i Samobor. Prije za Prištinu i Dinamo iz Pančeva, poslije za Genk, München 1860, Anderlecht, Lokeren i Cercle Brugge. Za A-Albaniju skupio 47 nastupa. Dionicu stručnjaka odradio u Anderlechtu i varšavskoj Legiji. Na predstavljanju u Pireju 8. lipnja ove godine naglasio „Ja sam s Kosova iz Albanije!“ zbog čega je imao neugodnosti po nedavnom dolasku u Beograd na razigravanje s Partizanom (3:1, zatim 2:2 kod kuće). Izvukao se tezom da o politici trebaju brinuti oni koji su za to plaćeni… U zaključku: uspješniji iz ovih sudara ide u Ligu prvaka, neuspješniji u Europsku ligu.
Dinamo i Albanci
Kao nositelji, Modri su na lageru imali Rosenborg, Oleksandriju, Skenderbeu, Altach, Vardar i Süduvu. Plesom nyonskih kuglica 17. kolovoza u Zagrebu i 24. kolovoza u Korcëu kreću na albanskog predstavnika koji je ljetos prebrodio tri prepreke: Santa Juliju (Andora) ukupnim omjerom 6:0, Kairat (Kazahstan) 3:1, dočim je s bugarskom Mladom Boleslav ostvario 2:1 te 1:2 i jedanaestercima prošao 4:2. Klub je to kojeg je Dinamo prije dvije godine izbacio u play-offu Lige prvaka pobjedama 2:1 kod njega odnosno 4:1 kod sebe, Zoran Mamić i momci praktički se nisu ni oznojili. Ne tako davno za Skenderbeu je vrlo zapaženo nastupao Pero Pejić. I danas je u Korcëu jedan Hrvat – Marko Radoš, svršeni polaznik Dinamove škole, stoper koji se okušao u Istri, Cibaliji i Vinogradaru. On i suigrači procijenjeni su na 7,2 milijuna eura. Dinamovci na neusporedivo izdašnijih 58,7 milijuna. Prema tome, ne bi smjelo biti nikakvih iznenađenja. Mario Cvitanović u međuvremenu će dotjerati i finese igre, uvjeriti nogometaše da nemaju pravo na prepotenciju, pa izboriti plasman u skupinu Europske lige. Eliminacija bi zaista bila senzacija.
Hajduk i Englezi
Ako je suditi po rejtingu mogućih suparnika, Splićani su prošli tako-tako, zapravo solidno budući da Everton kotira lošije od Athletic Bilbaa, Red Bull Salzburga i Brage, bolje od Midtjyllanda. Ono „tako-tako“ odnosi se na impresivnu prošlost jednog od miljenika grada Liverpoola za kojeg su se znojila i dvojica istaknutih hrvatskih reprezentativaca, Slaven Bilić i Nikica Jelavić. Taj pogon osnovan je daleke 1878. godine. Stadion u Goodison Parku pristanište je za malo manje od 40.000 tifoza, tu će Majstor s mora istrčati 17. kolovoza. Tko će ga dočekati? A tko neće! Dovoljno je ispaliti podatak o momčadi vrijednoj 295 milijuna eura, naspram koje se 22,9 milijuna poljudske squadre doima tako skromno, gotovo siromašno. Ali pustimo znamenke, igraju igrači. Zašto bi se Ante Erceg, Nikola Vlašić, Marko Futacs, Zoran Nižić, Josip Radošević, Hamza Barry, Borja Lopez, Said Ahmed Said, Fran Tudor, Hyen Memolla i ostali unaprijed osjećali inferiornima? Doduše, lista Evertonovih djeluje zastrašujuće: Wayne Rooney, Davy Klaassen, Kevin Mirallas, James McCarthy, Seamus Coleman, Michael Ceane, Yannick Bolasie, Sandro Ramirez, Ramiro Funes Mori, tu je i susjed iz BiH Muhamed Bešić. A u Kući slavnih engleskog nogometa zasluženo mjesto dobili su Paul Gascoigne, Gary Lineker, Pat Jennings, Alen Ball, Dixie Dean, Peter Beardsley, Mark Hughes. Ima li veće inspiracije razigranim i čvrstim jurišnicima Joana Carrilla o kojima će dostojno informirati Ronald Koeman? Everton je u prošlom kolu izbacio slovački Ružomberok, pobjedom 1:0 u oba sraza. Nema sumnje da će naši dati sve od sebe za Hajduk, Split i Hrvatsku.
Osijek i Austrijanci
Da nema velegradskog konkurenta Rapida, Austrija Beč bila bi najbolji austrijski klub svih vremena s 24 naslova prvaka, 27 trijumfa u kupu odnosno 6 u superkupu; Rapidleri predstavljaju niz 32-14-4 pa ako je državna titula najbitnija sve je jasno. Osječani su, dakle, izvukli protivnika s najskromnijim koeficijentom, s dna liste na kojoj su Dinamo Kijev, Milan, Club Brugge i Krasnodar. Znači da se nemaju na što žaliti, da su uživali naklonost ždrijeba. Za nenositelja je bečki sastav zgodan partner, na prvi pogled – može ga se srediti. Jer ako su pali Luzern i PSV Eindhoven, zašto i treća ne bi bila sreća! Postavu sa stadiona Ernst Happel vodi njemački stručnjak Thorsten Fink. U play-off je stigla matirajući ciparski AEL Limassol, zahvaljujući 0:0 kod kuće pa 2:1 na strani, u Larnaci. Nije bilo baš impozantno, ali je ostvarena svrha. Prvi meč je 17. kolovoza na „Happelu“, ako će publika popuniti pola kapaciteta bit će je 25.000. O drugom se već smije maštati, podrazumijeva se ludnica u Gradskom vrtu 24. kolovoza. Austrijski team težak je oko 25 milijuna eura, za razliku od našeg koji ne premašuje niti 12 milijuna. No nije u šoldima sve, štošta je i u ljevici Petra Bočkaja, u realizatorskoj lucidnosti Muzafera Ejupija, kapetanskom liderstvu Borne Barišića i zanosu svi drugih pulena Zorana Zekića, da ih ne nabrajamo. Finkovi se zovu i Marko Pejić, Osman Hadžikić, Mirko Kos, Petar Gluhaković, Stefan Jonović, Petar Filipović, Alexandar Borković… Finkovi prethodnici bili su i Ivica Vastić i Nenad Bjelica. Pa, kako će biti?
Rado vjerujemo u avanziranje i Osijeka i kompletne hrvatske četvorke, toliko velike da joj se divimo i veselimo!
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.