Ako bismo rabili financijski kriterij poredak bi bio ovakav:
1. Nikola Vlašić (Everton) 8,7 milijuna eura
Nizozemski stručnjak Ronald Koeman dodatno se u splitskog fantazista maratonskih atributa zaljubio u play-offu Europske lige kad je Everton išao na Hajduk, išao i prošao rezultatima 2:0 i 1:1. Nikola je bez treme i kompleksa predočio mnogo toga iz bogata repertoara i prijelaz s Poljuda na Goodison park zgotovljen je u posljednjim satima kolovoza. Nominalno za tih 8,7 milijuna eura, što je apsolutni rekord kad su posrijedi poodrasli „bili tići“, apsolutno će ipak biti oko 10. Iako se pretpostavljalo da će Vlašiću negdje na Otoku pronaći momčad za famozno kaljenje, ništa od toga – Koeman ga drži kod sebe i stvarno forsira. Podaci govore da je sudjelovao završnih desetak minuta na domaćem terenu protiv Tottenhama nepunih deset dana po dolasku, završilo je 3:0 za goste. Toliko, 3:0, bilo je i za Atalantu na njenom stadionu u EL kad je Niksi na sceni bio od-do, za razliku od Waynea Rooneyja koji je zamijenjen i Davyja Klaassena koji je ušao s klupe. Nije ga bilo na Old Traffordu, i bolje jer je ManU pobijedio 4:0, no dočekao je Sunderland u Liga kupu (3:0) ponovo igrajući cijelo vrijeme. Trener zadovoljno konstatira da su dobili pojačanje, majstora koji s loptom zna sve, navijači su Nikolu brže-bolje svrstali među glavne ljubimce tvrdeći da je čudo od igrača. A uprava je spremna odobriti kupnju još jednog s Cro-predznakom, Lovru Majera…
2. Franko Andrijašević (KAA Gent) 4,25 milijuna eura
Najbolji nogometaš protekle sezone nacionalnog prvenstva i kupa, vezni Franko Andrijašević u dresu Rijeke, mogao je birati sa solidne liste poziva/ponuda, odlučio se za KAA Gent pa priključio splitskom susjedu Lovri Kaliniću. Tom klubu ne ide baš sjajno u Jupiler ligi, vodećem razredu belgijskog nogometa budući da je poslije sedam kola sa šest bodova dvanaesti među 16 sastava. Franko je počeo odlično, projektilom u mrežu Saint Truidena koji je nakraju dobio 3:2, a FA je izašao u 71. minuti. U međuvremenu je odradio svih 90 minuta kod Mechelena (1:1) te doma uskočio na pet minuta u sudaru s „rođakom“ Genkom (1:1). Ni u pričuvi nije bio kad se igralo s Antwerpom (0:1), Royal Excel Mouscronom (2:3), Anderlechtom (0:0) i Oostendeom (2:0). Zašto? Još se bori za povjerenje šefa Heina Vanhaezebrouckena koji mu je dao cijelu dionicu u kupu s amaterskim Geelom (3:2). Nema sumnje da će se posve nametnuti tako da će izbivati jedino kad naiđe ozljeda ili kazna.
3. Josip Pivarić (Dynamo Kijev) 2 milijuna eura
Dinamov lijevi bočni pristupio je Dynamu 8. kolovoza, a 12 dana potom debitirao u ukrajinskoj Premier ligi u srazu s postavom Stal Kamianske na Olimpijskom stadionu (4:1). Nažalost, u 8. minuti zaradio je posjekotinu na tjemenu. Očito je ravnatelj teama Aleksandr Hackevič jedva čekao oporavak defenzivca iz Zeline koji je odmah u dva liga-nastupa (Oleksandrija 3:0, Olimpik Doneck 2:1) skupio kompletnih 180 minuta plus 90 u prvom srazu EL u skupini s Dinamovim krvnikom Skënderbeuom Korcë 3:1. Dakako da će se Dynamo s Josipom Pivarićem i Domagojem Vidom po tko zna koji put za trofeje boriti sa Šahtarom kapetana Darija Srne.
4. Jakov Filipović (Lokeren) 800 tisuća eura
Navodno 800 tisuća, svota nikad nije službeno objavljena. Transfermarkt, štoviše, sugerira da je bio slobodan, makar je to skoro pa nemoguće; tko bi ga pustio…? Jakov Filipović je s Marijem Tičinovićem i srpskim legionarom Markom Mirićem, zapamćenim za ere u Koprivnici, u tom belgijskom prvoligašu. Posrijedi je stoper, tako pouzdan da je dospio do kombinirane formacije Vatrenih. Naravno da su bez njega zaprešićki Žuti osjetno slabiji. Kod Belgijanaca se zasad smjenjuju bolja i skromnija izdanja, što je za početnika normalno.
5. Gordon Schildenfeld (Anorthosis Famagusta) 750 tisuća eura
Gordon Šibenski na Cipru je u potpunosti participirao u sve četiri utakmice (tri pobjede, jedan remi, dostatno za vodeći položaj), zajedno s Danijelom Pranjićem čiji su počeci vezani na Osijek. Prvi je mlad 32, drugi 36 godina. Dakako da se ne daju, zašto i bi. Reprezentativci i dinamovci iskušani na brojnim adresama.
Četvorica sljedećih iz dotične „desetke“ navodno svojim ovdašnjim klubovima nisu omogućila nikakav inkaso s obzirom na to da su bili slobodni. Zaslužili su život u bogatijim sredinama, neka zarade barem za sebe. Posrijedi su zvučna imena i prezimena:
6. Mario Šitum (Lech Poznan)
Morao se veliki talent Mario Šitum dokazivati u Lokomotivi te potucati Serijom B da bi ga u Maksimiru definitivno spakirali u drugi plan zbog čega je preselio u Poljsku, uglednom Lechu Poznan kojeg vodi Nenad Bjelica. Zasad su na čelu s 18 bodova (dva više od Gornika) u devet utakmica. Mario je na terenu bio 678 minuta, i još 386 u euro-natjecanju iz kojeg su nesretno otpali zbog 0:0 s Utrechtom u gostima i 2:2 kod kuće. Mario igra redovito, standardan na lijevom krilo, aktivan dakle u devet prvenstvenih i pet euro-susreta, a po dva gola zabio je i u Ekstraklase ligi, i u kvalifikacijama za Europsku, ima i dvije asistencije u prvenstvu. Malo je reći da se preporodio i da izrazito koristi poslodavcu. Te da će vrijednost povećati s postojećih 1,5 milijuna eura.
7. Petar Mišić (Aarau)
Od njega se očekivalo puno više. Na nesreću, nije se u potpunosti razmahao kad je kao strašno nadareni špic nakon Cibalije prošao Dinamom, Lokomotivom, Slavenom Belupom, Splitom pa još jednom Cibalijom. I svim reprezentacijama mlađih uzrasta! Evo ga u švicarskom drugokategorniku Aarauu s aktualnom cijenom od 300 tisuća eura, prije tri i pol godine bio je procijenjen na 1,25 milijuna. Trebao bi biti adut.
8. Antonio Perošević (Puskas Akademia)
Poznato je da Osijek održava neposredne kontakte s tim mađarskim pogonom, članom elitnog državnog natjecanja, kome je „dostavio“ i Josipa Kneževića, iz kojeg se osnažio Dmytrom Lopom, ukrajinskim univerzalcem značajnog učinka. Budući da je novi vlasnik ili suvlasnik Bijelo-plavih Mađar Lorinc Meszaros, suradnja je stalna, logična. Perošević i Knežević imaju što pokazati s one strane sjeverne granice.
9. Goran Roce (Xanthi)
Goran Roce igra u glavnoj grčkoj diviziji, i neka, red je da se iskuša na još jednoj stranoj pozornici - bio je u Austriji i Švedskoj. U Hrvatskoj se isticao na brojnim lokacijama: Žminj, Pula, Split, Osijek i opet Pula. Ima 31 godinu i priliku za zavidan finiš karijere. Xanthi je u gornjem dijelu ljestvice, evidentno nezgodan i stabilan. Centarfor Goran nema jezičnih barijera jer se razumije s trenerom, Milanom Rastavcom iz Srbije.
10. Dominik Kotarski (Ajax)
Riječ je o posebnom slučaju. Dinamo je naime za iznimno nadarenog vratara iz Zaboka, rođenog 2000. godine, dobio 1,2 milijuna eura, no cijena je gotovo dvostruka i ovisi o tome hoće li kapetan naše kadetske selekcije dospjeti do prve momčadi slavnih amsterdamskih „kopljanika“. Stoga Dominik Kotarski na neki način ide stopama svoga Zagorca, napadača Roberta Murića iz Bednje, koji je također avanzirao preko ugledne i uspješne škole Plavih.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.