Autor ideje je predsjednik HNS-a Davor Šuker, on je dakako i važna osoba realizacije. Ne ključna, s obzirom na aspekt koji pojašnjava Neven Šprajcer, koordinator natjecanja HNS-a:
- Naravno da Savez nije toliko bogat da bi išta, a pogotovo tako bitan dio, rješavao sam. No predsjednik je brzo uočio gdje je „usko grlo“ i sukladno tome inicirao akciju.
U kojoj nacionalna unija nikako nije glavni moderator, zašto?
- Zato što i zakon određuje da nije baš jednostavno ulagati u tuđu imovinu!
Aktualna priča traje od proljeća ove godine:
- Predsjednik je predložio, Izvršni odbor razmotrio, podržao i usvojio. Prema tome, nitko ne dvoji da stanje nije dobro, da štošta treba poduzeti. Čekaju se povratne informacije.
Sada stižemo do osnovnoga, do onoga i onih koji te informacije dostavljaju:
- To su klubovi i jedinice lokalne uprave. One pogotovo, zbog toga što su stadioni njihovi.
Šuker dakle pledira i inzistira da se urede prvoligaški tereni. Kako će participirati HNS?
- Tako što će sudjelovati s određenim postotkom ukupne investicije.
Kolikim?
- Još nije utvrđeno, ali raspon se kreće od 50 do 70 posto.
Usput, i ne samo usput, zna se da je centrala iz Hiltona s milijun eura sufinancirala projekt Rujevice i tamošnjeg kampa, znači da Davor i suradnici ne drže figu u džepu! Bi li omjer prirodne i umjetne trave bio 70:30 kao u novom riječkom amfiteatru?
- Da. Otprilike ili upravo tako.
Kakva je procedura?
- Mora se naglasiti da do kraja kalendarske 2017. nema izgleda ni za kakve radove, dapače. Loše vremenske okolnosti zahvat bi s 35 dana produžile na 70, što nema smisla, osobito zato što tih dana jednostavno nema. Poradi toga sve je predviđeno za sljedeću godinu, za kasno proljeće i rano ljeto.
Šprajcer pojašnjava:
- Šef nedavno formirane Komisije za profesionalni nogomet Vlado Čohar (Rijeka) i kolege smatraju da bi ljetna stanka morala biti dosta duža, kako bi se nogometaši uspjeli odmoriti pa sustavno pripremiti. Ova sezona prestaje polovinom srpnja zbog SP-a, nakana je da nova ne počne prije 1. kolovoza.
To je dva tjedna kasnije nego inače.
- Stanka bi 2018. trajala čak dva i pol mjeseca, što je dovoljno da uredimo pet-šest igrališta.
U međuvremenu je nužno stornirati sve birokratske prepreke. Neven naglašava:
- Natječaj za izvođače radova raspisuje vlasnik. Što se tiče prvih interesenata, već su se javila dva-tri kluba, valjda će se uskoro i njihovi gradovi ili općine.
Imena su tajna, ali po nekim naznakama iz prvoligaških sredina naslućujemo da su vjerojatno posrijedi Inter i Cibalia ili Slaven Belupo. Tko je zapravo među vodećima na listi prioriteta?
- Pula, Vinkovci, Zaprešić, Koprivnica, Kranjčevićeva, Osijek.
Kranjčevićeva svakako, s obzirom na to da u njoj nastupaju dva elitna ligaša, Lokomotiva i Rudeš!
- Ima dosta prijepora. Recimo, što će biti s Gradskim vrtom, namjerava li Osijek novi stadion graditi na drugoj lokaciji ili na postojećoj? Ako je riječ o postojećoj, nema smisla obnavljati travnjak prije toga.
Šprajcer podsjeća na katastrofalan podatak:
- U 27 godina otkako je Hrvatska neovisna/samostalna sagrađeno je barem 70 sportskih dvorana plus šest velebnih, onih za SP-rukometaša. A od nogometnih arena jedino Rujevica! Jest uređivan pulski stadion, ne i travnjak pa je „Drosina“ i dalje kritična što se zorno ocrtavalo na zadnjoj utakmici Istre 1961 s Dinamom. Dugopoljski kompleks je nastao na osnovi privatno-javnog partnerstva. Dinamo pak Maksimir često sređuje o svom trošku makar je u vlasničkom listu upisan Grad Zagreb. I Hajduk vlastitim sredstvima nastoji na Poljudu urediti što više krupnica i sitnica. Tko će reći da teren u Koprivnici nije sve bolji unatrag jednog desetljeća, no nije sasvim u redu, ni otporan na vlagu.
Koordinator natjecanja HNS-a i član Komisije za pregled nogomenih stadiona nekoliko je puta podvukao ovu rečenicu:
- HNS potiče, spreman pomoći. No ništa bez gradova i općina.
Štoviše, HNS se trudi - riječima i djelom - da se u svakoj županiji napravi najmanje jedno igralište s umjetnom travom, ukupno barem 21. Jasno da to košta.
- Mnogi zaboravljaju da je nogomet nedvojbeno najpopularniji i najmasovniji sport, u Hrvatskoj ima 1.500 klubova muških, ženskih, malonogometnih i veteranskih s oko 120 tisuća registriranih igrača. Zar te brojke nisu impozantne!? Bez volje šire društvene zajednice i dalje ćemo biti osuđeni na skromnost koja graniči s neimaštinom.
Da se ne govori o trošnim tribinama i nenatkrivenim sjedalima, o komforu od kojeg nema ni „k“. Ohrabruje što nacionalna nogometna asocijacija dokazuje da nije okupirana tek A-reprezentacijom, kako joj se stalno spočitava. Ni dosad nije štedjela, sama ili posredstvom Uefe i Fife omogućila je izgradnju brojnih mini-pitch i grassroots terena. Šteta što nema pravog partnera. Da klubovi i raspolažu dotičnom imovinom, velika većina ne bi investirala; kako, ako jedva skupi za čistu sportsku, natjecateljsku domenu, spajajući kraj s krajem u dramatičnim uvjetima…
- Lokalna uprava financira gradnju škola, vrtića, školskih dvorana, što je sjajno. Nije sjajno što za nogometna igrališta nema ili ne da.
HNS će prionuti i radovima na kampu Svetice, čim se riješe imovinska pitanja. U prijevodu, kad gradonačelnik Milan Bandić uključi „zeleno“.
U zaključku: nogometaši brinu o nogometu. Kad će brinuti ostali?
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.