Profesor Mihačić tumači lako i autoritativno, stilom čovjeka koji potpuno vlada problematikom. A opet dovoljno jezgrovito i jasno čak i novinaru kome je od trenerske struke dosta bliža – sudačka. Za početak nas je zanimalo koliko hrvatska stvarnost svedena na dvije odvojene polusezone, analogno tome na dvoje pripreme, šteti i dalje?
- U načelu nije dobra. Zato što je u tih šest do osam intenzivnih tjedana najveći atak na organizam. Srećom, u međuvremenu ipak postaje bolje.
Zbog čega?
- Zbog napretka znanosti i pogotovo tehnologije čime se ta potrošnja svodi na najmanju mjeru. Premda je i sada sve usmjereno onom najvažnijem: rastu sposobnosti i kapaciteta s naglaskom na sportsku formu. Jer znanost i tehnologija razvijaju znanja o tijelu i njegovom ponašanju, temeljem čega se formiraju utjecaji. Iako je nogomet kolektivni sport, sve se češće i više pristupa s individualne strane. Svatko reagira drukčije. Osnovno je djelovanje na dišni, srčani i žilni sustav.
Sustav poseban za svakog natjecatelja?
- Apsolutno. U tome i jest potreba za inauguracijom eksperata za kondiciju, koji se bavi pojedincima, dočim šef struke i asistenti formiraju momčad i igru. Ljudi zaduženi za tjelesne komponente precizno snime što kome nedostaje i sukladno tome postupaju. Rezultat je izvanredan.
Traje dakle stanka. Duža zimi nego ljeti?
- Da, jer ograničavajući faktor je infrastruktura. Miruju praktički u svim europskim ligama, osim Engleza, najmanje sedam do deset dana. Mi oko tri tjedna. Što je predah manji, manji su gubici u funkcionalnom i motoričkom dijelu.
Mihačić se i te kako sjeća bazne aktivnosti dok je bio nogometaš:
- Svi smo radili sve; u prvih deset dana loptu bismo vidjeli jedino postavljenu na centru, da ne zaboravimo kako izgleda!
Zimi u Makarskoj ili Istri, ljeti na Kupresu ili Rogli. Drž' pa ne daj.
- Prerani start sezone znači i preranu formu, koju je teško održavati.
Nemamo ni natkrivenih ni grijanih terena, stoga se odlazi u toplije krajeve, u Tursku, Španjolsku, Portugal:
- Tamo nije upitna kvaliteta poligona ni brojnost suparnika za igranje i uigravanje. Svjedoci smo da Englezi, Španjolci pa i Nijemci rado skoknu do Emirata i Katara, sigurni u odlične uvjete.
Navodi zanimljiv primjer Francuza:
- Sjećamo se da su njihovi reprezentativci pripremama za EP i SP startali na planini, dovodeći i obitelj, bio je to 10-dnevni team building. Obvezna neobveznost s usklađivanjem bioloških satova!
U tom kontekstu nužno je ukazati na jednu opasnu situaciju:
- Pretreniranost, na nju valja i te kako paziti.
Nezgodna je valjda kao i nespremnost…
- Znamo da šefovi NBA-lige ratuju s FIBA-om glede slobodnih dana, kod njih se više igra negoli vježba. U našem nogometu se, za razliku od engleskoga u kojem je sve podređeno načinu igranja, još se sudionici prilagođavaju bacajući floskule „Nastupamo čak dva puta tjedno“, „Nije nam kadar širok“, „Igrači su umorni“. Ne, igrač je umoran ovisno o tome kako ga pripremiš.
Kada energetske sposobnosti počnu padati u stanci?
- Nakon 15 dana.
Je li poželjno raditi samoinicijativno?
- Da, ako je po planu i kakvom-takvom nadzoru. U protivnom kontraefekt može premašiti efekt. Uostalom, poznato je da je oporavak važniji od treninga!
Ne smije se zanemariti ni prehrana?
- Nipošto. Ni prehrana ni san, elementi koje neki podcjenjuju. Svojevrsni „depo“ treba puniti ugljikohidratima, naravno da koristi i unos različitih dodataka, minerala i vitamina. A što se tiče sna nema dvojbe da je posrijedi „prirodni doping“ – odmaraš srčani mišić i potičeš izlučivanje hormona rasta.
Koja je preporučljiva satnica ?
- Od 23.00 do 06.00. To s jedanaest na večer nije gluma s treniranjem šefove strogoće već nasušna potreba s obzirom na srce koje ne staje 24 sata dnevno. Dokazano je da se najmanje optereti u snu između 01.00 i 03.00, kada predahne najviše, najugodnije.
Aktualni su malonogometni turniri, što kaže Vatroslav?
- Nisam za permanentne nastupe profesionalaca s velikog igrališta, ni slučajno, podloga je sasvim drukčija. Tolerirao bih tek jednu/dvije humanitarne ili revijalne priredbe.
Usput, profesor veli da je najbolja kombinacija prirodne i umjetne trave, formula s Rujevice:
- Tada teren nije podložan habanju, i nema blata. Veseli HNS-ova inicijativa i konkretna investicija u igrališta prvoligaških sredina.
Članovi profi-klubova u pogon se vraćaju poslije blagdana Sveta Tri Kralja, 8., 9. ili 10. siječnja. Bit će dovoljna četiri tjedna obrade?
- Bez dvojbe. Stožeri su uglavnom kompletirani, svatko čini svoje. Velika većina ima stručno osoblje za sve vrste edukacije. Bitan je individualni pristup a ne unificiranost, da se izbjegne suprotan učinak. Oni momci koji u međuvremenu nisu ništa radili, ni simbolično, kreću s nule, drugi nešto jesu, treći su išli pojačanim ritmom, tako da skupina u tom smislu nije homogena, polazišta su na raznim razinama. Sve se svodi na proces.
Ljetni predah je u stvari kasnoproljetni:
- Zavisan o velikim završnicama državne selekcije i eventualnim sudjelovanjem klubova u kvalifikacijama za kontinentalne kupove.
Prof. Mihačić rekao je i ovo:
- Ne simpatiziram sintagmu „igrače valja osvježiti“. Kakvo osvježavanje? Svježe može biti jutro, ili upravo ubrano voće…
Nisu loše ni svježe ideje. Zaključna poruka glasi:
- Poanta nije u tome da išta bude maksimalno, već u tome da sve bude – optimalno.
Istinitom dosjetkom porekao je pak da nije sretna ni maksimalnost u golovima:
- Zar sredinom osamdesetih u makedonskim ligama utakmice nisu završavale 124:7 i 96:1, ili tako nekako, što je bio povod famoznim „Šajberovim mjerama“…
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.