Opravdano se ponosimo što je A-Hrvatska od mogućih 12 velikih završnica sudjelovala na čak 10, izostajući tek s EP-a 2000. u Belgiji i Nizozemskoj te sa SP-a 2010. u Južnoafričkoj Republici. Nije nužno podsjećati na dvije fenomenalne World Cup medalje: broncu iz Francuske 1998. i srebro iz Rusije 2018. Začudo, mlada selekcija je u 13 pokušaja na kontinentalnu reviju prošla samo triput: 2000. u Slovačku, 2004. u Njemačku i sada dakle u Italiju/San Marino.
Šušak je trenutačno u Poljskoj u kojoj na poziv Tehničko-stručne komisije Fife prati SP uzrasta U-20. Ovog petka se za treće mjesto sastaju Italija i Ekvador, dan kasnije u finalu Ukrajina i Južna Koreja što govori o malo neobičnom raspletu, s tri sudionika koji baš ne spadaju u planetarne sile. Ivo se predobro sjeća kako je prije 19 godina bilo u Slovačkoj, kad je vodio izvrstan naraštaj kojeg su sačinjavali Stipe Pletikosa, Darko Miladin, Anthony Šerić, Igor Bišćan, Igor Tudor, Dario Smoje, Boško Balaban, Jurica Vranješ, Tomislav Šokota, Ivan Leko, Josip Šimić, Silvije Čavlina, Andre Mijatović, Renato Pilipović, Dalibor Višković, Goran Brajković, Mihael Mikić, Silvester Sabolčki, Ivica Banović i Nikola Marić. Na žalost, nismo prošli u polufinale zbog poraza od Nizozemske 1:2 i Češke 3:4, remi sa Španjolskom 0:0 bio je dovoljan za posljednje mjesto u jednoj od dvije skupine.
Potom je propuštena završnica osmorice 2002. u Švicarskoj, no Martin Novoselac, inači državni instruktor s najdužem stažom u pogonu mladih, odveo je Hrvate na finalnu smotru 2004. u Njemačkoj. Bili su to Tomislav Vranjić, Marijan Buljat, Tomislav Mikulić, Dino Drpić, Mario Lučić, Vedran Ješe, Mario Carević, Darijo Srna, Goran Ljubojević, Marko Babić, Dario Bodrušić, Marko Šarlija, Igor Gal, Josip Milardović, Siniša Linić, Josip Šafarić, Domagoj Abramović, Dario Zahora, Niko Kranjčar, Danijel Pranjić, Eduardo Alves da Silva i Tomislav Pelin. Evidentno skromnija postava, skroman je bio i učinak: sa Srbijom i Crnom Gorom 2:3, s Bjelorusijom 1:1, s Italijom 0:1 koji je podrazumijevao povratak poslije tri zagarantirana nastupa. Što znači da smo dosad u šest utakmicama osvojili dva tanka boda…
Kakav rasplet slijedi u San Marinu u kojem 18. lipnja igramo s Rumunjskom, nakon tri dana s Francuskom, a 24. lipnja s Engleskom? Podsjećamo da Gračan u nedjelju na poprište zbivanja vodi 23 nogometaša. To su Josip Posavec, Ivo Grbić, Adrian Šemper, Borna Sosa, Filip Benković, Filip Uremović, Nikola Katić, Domagoj Bradarić, Toni Borevković, Branimir Kalaica, Marijan Čabraja, Nikola Vlašić, Ivan Šunjić, Luka Ivanušec, Toma Bašić, Nikola Moro, Lovro Majer, Kristijan Bistrović, Alen Halilović, Josip Brekalo, Marin Jakoliš, Robert Murić i Sandro Kulenović. Natječe se 12 reprezentacija, osam preostalih su Italija, Španjolska, Poljska, Belgija, Njemačka, Danska, Srbija i Austrija. U drugi krug idu tri prvaka skupina plus najbolja drugoplasirana selekcija – to su polufinalisti koji osiguravaju nastup na Olimpijskim igrama dogodine u Tokiju!
Što o izgledima naših kažu Gračanovi prethodnici?
ŠUŠAK: Skupina je vrlo zahtjevna, neugodna. Sumnjam da je mogla biti teža. Međutim, vjerujem u ovaj naraštaj, dosad možda najjači, najkvalitetniji, s nizom sjajnih pojedinaca od kojih su čak četrnaestorica angažirana u inozemnim klubovima, što je nemali kapital jer predmnijeva međunarodno iskustvo; ja sam imao jedino Tudora i Smoju... Takva Hrvatska sposobna je sa svakim suparnikom odigrati ravnopravno. Neću reći da smo favoriti, ali s malo sreće možemo ostvariti sjajan cilj – borbu za odličje i OI.
NOVOSELAC: Naravno da su protivnici iznimne snage. Ali ja mislim da nam odgovaraju, barem ćemo biti maksimalno motivirani, svjesni golemog izazova. Uvjeren sam da Hrvatska može i s najboljima. Pogotovo s Englezima, čiji nam stil odgovara, koje smo u mlađim uzrastima nerijetko pobjeđivali.
Ključne poluge „kockastih“?
ŠUŠAK: Svakako momci koji su se već iskušali i u A-sastavu: Halilović, Brekalo, Vlašić, Šunjić, Benković.
NOVOSELAC: Trio Brekalo, Vlašić, Halilović. Majstori u situacijama „jedan na jedan“, dodavači i pucači, akteri koji stvarno stvaraju višak. Svakako i Šunjić, jedan od najkompletnijih defenzivnih veznih u Europi toga uzrasta, nisam primijetio dominantnije. Pa Sosa i Benković, pa Moro, Ivanušec i Majer, vraća se Murić, tu je Bradarić, također i dva odlična vratara Posavec i Grbić. Siguran sam da ćemo iz te kategorije dobiti sedmoricu-osmoricu standardnih A-reprezentativaca duga trajanja.
Štete što je protiv Danske (1:0) ozlijeđen Šunjić?
ŠUŠAK: Vrlo mi je žao ako ga „onaj“ nesmotren, grub start poremeti. Nadam se da neće, stabilan je to momak. Kvalitetan u svim aspektima. U Dinamu je osjetno napredovao, stekao brojne pluseve i zaslužuje važnu ulogu na fešti kakva je Europsko prvenstvo.
NOVOSELAC: Ne bojim se za nj, čvrst je kao čelik. U drukčiji rasplet ne želim ni pomisliti, bio bi to značajan hendikep s obzirom na Šunjićeve vrline: oduzme loptu, organizira akciju, šutne po golu, nematne se u svakoj situaciji!
Kako komentiraju „slučaj Ćaleta-Car“?
ŠUŠAK: Za mene nema dvojbe, potkrala mu se nepromišljenost. Nije mi jasna odluka o otkazu, očito njegova budući da Olympique Marseille zapravo „nema pravo glasa“. Neovisno o statusu u klubu, usporedbe s nacionalnim sastavom jednostavno nema, zato što se važnost dotičnog dresa množi x10!
NOVOSELAC: Nisam upućen u detalje. Ovako, na prvi pogled, zaključujem da je postupio neprofesionalno. Čudno mi je da ga ne privlači ni mogućnost odlaska na OI. Druge jest i te kako, zovu se Messi, Neymar, Ronaldo…
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.