Daleko bi nas odvelo sagledavanje svih rezultata sa sportskim ponosom Otoka. Premda se neki nameću snagom neizbrisivosti. Na čelu je naravno lanjski trijumf u moskovskom polufinalu SP-a, 2:1 nakon što su Ivan Perišić i Mario Mandžukić anulirali vodstvo Kierana Trippiera. Tu su i sjajne kvalifikacije za EP 2008. u Austriji i Švicarskoj kad su Vatreni slavili i na Maksimiru (2:0) i na Wembleyju (3:2). Doduše, u sljedećem ciklusu, za SP 2010. u Južnoafričkoj Republici, karizmatski talijanski strateg Fabio Capello vratio je Slavenu Biliću sve ono što je bio dužan SteVe McClaren, 4:1 u Zagrebu, 5:1 u Londonu. Rado pamtimo inicijalnih 0:0 na starom Wembleyju travnja 1996. u preliminarnim pripremama za tamošnji kontinentalni summit (mladi U-21 su pak dobili 1:0 pogotkom Jurice Vučka), nerado prijateljskih 1:3 u Ipswichu 2003. pa lisabonskih 2:4 godinu kasnije na EP-u, ne boli, ali peče svježih prošlojesenskih 1:2 u Ligi nacija, na uzvratu poslije 0:0 u Rijeci.
U spomenutoj Moskvi je Zlatko Dalić više nego meritorno kontrirao Garethu Soutgateu za dva poraza istim omjerom, 1:2, kojima su Nenad Gračan i njegovi momci ujesen 2014. eliminirani u doigravanju za EP mladih selekcija u Češkoj 2015. Stradali smo i u Wolverhamptonu i u Vinkovcima, nisu pomogli golovi Marka Livaje budući da je Harry Kane osobno ili uz malu pomoć suigrača osigurao prednost. Među omladincima i kadetima - pisali smo jučer - upravo su Englezi nestajali pod naletima izabranika Martina Novoselca i 1998. na Cipru (U-19, 3:0) pa 2001. U svojoj domovini (U-17, 4:1) kad su Stipe Pletikosa, Jurica Vranješ, Ivica Olić… odnosno Niko Kranjčar, Dario Krešić, Mario Grgurović… hvatali jedine bronce tih naraštaja.
Oduvijek opstoji teza da nam odgovara stil Gordog Albiona. Nogomet zasnivan na trkačko-taktičkim elementima u kojem je, svakako, bitna i tehnika, ali u prezentaciji tih silovitih momaka ne odveć suptilna, sofisticirana, senzibilna. Doduše, u međuvremenu i esteti nervoljko priznaju kako nije poanta u beskorisnom provlačenju lopte između takmačevih nogu niti u driblingu koji je svrha samome sebi, nego dominira tzv. primijenjena tehnika, ona u pokretu, krajnje svrsishodna. No dobro, zaključak ćemo prepustiti teoretičarima, oni ionako dušu daju za nadmudrivanje.
Po starom običaju engleski mediji ni današnjem sudaru ne posvećuju osobitu pozornost. Očito zbog toga što je lišen prave draži: sastaju su dvostruki gubitnici, bez boda od šest mogućih. Njihov izbornik Aidy Boothroyd ponovo je u The Sunu podvukao da ne namjerava prekinuti nedavno potpisan dvogodišnji ugovor s nogometnom federacijom. U The Mirroru elaborira zašto Rumunjima od starta nije suprotstavio ofenzivni dvojac Phil Foden/Tammy Abraham, momke procijenjene na 25+20 milijuna eura:
- Htio sam posjed lopte – brani se Aidy. – Ispalo je onako kako nismo htjeli. Dovoljno sam iskusan da znam kad je nešto dobro, kad nije.
U stvari, pravu obranu zahtijeva bučna šefova najava da je a ova momčad bolja od one iz 1984. kad je England po drugi put bila prvak Europe (prethodno i 1982):
- Ima više dubine.
Onda su Mark Hately, Gary Mabbutt, Danny Wallace i frendovi u obje finalne utakmice matirali Španjolce, 1:0 i 2:0. Zemljaci neprestano sanjaju reprizu, uzalud.
Sky Sports je „slučaj Croatia“ riješio pitanjem bez odgovora „Igra li Alen Halilović“.
U nedostatku zanimljivijih priloga što namjerno što spontano posvetiš se onima koji tretiraju njihove velikane. I dotiču – naše.
Recimo Franka Lamparda (41) definitivno, ne bez ponosa, imenuju menadžerom Chelsea; Petr Cech već je imenovan sportskim direktorom. Josea Mourinha, bivšeg bossa i londonskih Plavih, usmjeravaju prema Newcastleu. A za nasljednika Edena Hazarda transferiranog u Real Madrid apsolutno proglašavaju Amerikanca hrvatskih korijena Christiana Pulisica kojeg je Chelsea 2. siječnja 2019. platio 64 milijuna eura i ostavio na posudbi Borussiji Dortmund, konstatirajući njegovu „zadivljujuću formu i nestvarnu klasu“. Što li su ti geni… Nije bez odjeka ni Mateo Kovačić, dapače, navodi se nakana Kraljevskog kluba da konačnu Hrvatovu selidbu sa stadiona Santiaga Bernabeua naplati 49 milijuna funti (pomnožiti sa 1,2 da bi se dobili euri).
Eto tako.
Kako će u ponedjeljak 24. lipnja proći formacija Doktora Gračana?
Ukoliko pobijedi, premašit će Šuškovu i Novoselčevu koje su 2000. iz Slovačke i 2004. iz Njemačke donijele po bod. Ukoliko remizira, ipak će biti treća po uratku temeljem gol-razlike. Ukoliko izgubi… ne, nećemo rezonirati u tom tonu, dosta je bilo nula.
Sigurni smo da i Ivo i Martin drže palčeve Malim Vatrenima, ne mareći za vlastitu statistiku. I Nenadova postaje tek dio povijesti čim izraelski sudac odsvira kraj pa glede Hrvatske padne zastor na to prvenstvo. Od kojeg smo svi zajedno očekivali previše.
Autorska prava na objavljeni sadržaj polaže Hrvatski nogometni savez. Preuzimanje teksta i/ili izjava iz ovog teksta dopušteno je isključivo uz navođenje HNS-a kao izvora uz direktnu poveznicu na izvorni sadržaj na hns.family te uz poštivanje integriteta izvornog sadržaja. Preuzimanje fotografija nije dopušteno. Više informacija pronađite u Općim uvjetima korištenja.