Kako bismo Vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje vaše kolačiće (cookies). Više informacija možete pronaći OVDJE.Slažem se
  • Parovi
  • Rezultati
  • Ljestvica

SuperSport HNL, 29. kolo

11.04.2025. 18:00
Slaven Belupo
Slaven Belupo
2 : 0Šibenik
Šibenik
12.04.2025. 16:00
Gorica
Gorica
:Istra 1961
Istra 1961
12.04.2025. 18:45
Dinamo
Dinamo
:Osijek
Osijek
13.04.2025. 16:00
Rijeka
Rijeka
:Varaždin
Varaždin
13.04.2025. 18:45
Hajduk
Hajduk
:Lokomotiva
Lokomotiva

Pogledaj detaljnije

Veliki je danas datum, nezaboravan za hrvatski nogomet, ali i za društvo u cjelini budući da uspjehe Vatrenih proživljava vrlo senzibilno, bučno, iskreno, oduševljeno. A točno prije 21 godinu dobili smo Brončane, prije jednu Srebrne. Ima li išta ugodnijeg od prisjećanja na te slavne trenutke preinačene u vječnost.

foto: Drago Sopta/HNS
11.07.2019. 15:00

Epski uvod je suvišan. Uostalom, uspomene su tako svježe. Ovo su samo osnovne činjenice o pothvatima momčadi Miroslava Blaževića i Zlatka Dalića koje su uzrokovale nemjerljiv nacionalni ponos.

Francuska '98: Hrvatska - Nizozemska 2:1

Prvo Svjetsko prvenstvo na koje je mlada država mogla ići. Gotovo savršena generacija na svetom zadatku osobne i opće promocije. U skupini je matirana Jamajka (Lens, 3:1), bez spasa ostao i Japan (Nantes, 1:0). Poraz od Argentine (Bordeaux, 0:1) nije naudio ambicijama „kockastih“ koji su potom u istom gradu sredili Rumunjsku (1:0) te izborili glasovito četvrtfinale s Njemačkom (Lyon, 3:0). Polufinale s Francuskom (Pariz, 1:2) slutilo je na eliminaciju domaćina i logičnog favorita jer smo poveli, pa stjecajem okolnosti zbog dvije blitz-dekoncentracije stradali. Iako je Ćiro tvrdio da ćemo „Umrijeti kao nesretni starci“ umrijet ćemo sretni, i daj Bože, doista starci. Zato što je u utakmici za treće mjesto zgrabljena ta povijesna bronca: možda i najkvalitetnija selekcija Coupe du mondea, Nizozemska, nokautirana je na Parku prinčeva nadahnutom partijom Cro-vitezova (2:1) premda je dominirala zebnja da se nećemo psihički oporaviti. Uzalud, taj sjajni team bio je jači od sudbine.

Dakle 11. srpnja 1998. silni Narančasti definitivno su zavijeni u crno. Pred 47.000 nazočnih i sucem Epifaniom Gonzalesom Chavezom (Paragvaj) napravili su to Dražen Ladić, Mario Stanić, Igor Štimac, Zvonimir Soldo, Slaven Bilić, Robert Jarni, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki (od 78. Goran Vlaović), Davor Šuker, Zvonimir Boban (od 90. Igor Tudor) i Krunoslav Jurčić. Strijelci Prosinečki i Šuker. Suparničke boje i interese branili su Edwin van der Sar, Wim Jonk, Frank de Boer, Jaap Stam, Arthur Numan, Clarence Seedorf, Boudewijin Zenden, Edgar Davids, Philip Cocu (od 46. Marc Overmars), Dennis Bergkamp (od 58. Pierre van Hooijdonk) i Patrick Kluivert. Strijelac za 1:1 Zenden. Izbornik Guus Hiddink.

Nizale su se bezuvjetne pohvale hrvatskim velemajstorima, izdvajamo karakteristične:

„Ovaj poraz nije me pogodio, nego dotukao. Hrvati su nas navukli, pali smo pod njihov utjecaj“ (Johan Cruyff)

„Šuker je fenomen, on je igrač koji najbolje na svijetu zna i osjeća što je to tajming“ (Michel Platini)

„Hrvatska ne igra osobitom lakoćom, lopta bi mogla ići brže, no to je njen stil; ona tako osvaja teren. Impresionirao me Boban“ (Roberto Falcao)

„Osjetili smo vaš gnjev, nemoćni da bismo se meritorno suprotstavili. Mogu samo čestitati, igrate kao u transu“ (Franz Beckenbauer)

„Zaslužili ste 'poludjeti' zbog ovakvih igara i rezultata. Makar to bilo sad i nikad više“ (Bobby Robson)

E, bit će ponovo. Čak i veće!

foto: Getty Images

Rusija '18: Hrvatska - Engleska 2:1

Nadali smo se, ne baš i vjerovali, da je s razmakom od dva desetljeća izvjesna repriza. Onda su zaredale spektakularne predstave širom te goleme zemlje: 2:0 protiv Nigerije u Kalinjingradu, 3:0 protiv Argentine u Nižnji Novgorodu, 2:1 protiv Islanda u Rostovu na Donu, 4:3 protiv Danske u Nižnji Novgorodu, 6:5 protiv Rusije u Sočiju. I 2:1 protiv Engleske u moskovskom polufinalu uistinu karizmatskog 11. srpnja!

Nije nužno manevrirati tezom o tradicionalnoj samouvjerenosti/bahatosti Gordog Albiona, napose otočkih tiskovina i elektronskih glasila. Posrijedi je neupitna kolijevka nogometa, koja teško shvaća i još teže prihvaća da je netko bolji. Pogotovo kad se za to pobrine predstavnik malog velikog naroda koji u domovini broji tek nešto više od četiri milijuna – London ima dvostruko! Jasno da su Dalićeve trupe bile umorne zbog produžetaka plus jedanaesteraca i s Dancima i s Rusima. Te večeri se i po treći put na super zahtjevnom turniru moralo u dodatnih 2x15 minuta. Pa što, hrvatski junaci nisu ni trepnuli.

Srebrnu medalju osigurali su Danijel Subašić, Šime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinić (od 95. Josip Pivarić), Ivan Rakitić, Luka Modrić (od 119. Milan Badelj), Marcelo Brozović, Ante Rebić (od 101. Andrej Kramarić), Ivan Perišić i Mario Mandžukić (od 115. Vedran Ćorluka). Poentirali Perišić i Mandžukić. Na kontra strani bili su Jordan Pickford, Kyle Walker (112. Jamie Vardy), John Stones, Harry Maguire, Kieran Trippier, Jesse Lingard, Jordan Henderson (od 97. Eric Dier), Ashley Young (od 91. Danny Rose), Dele Alli, Harry Kane i Raheem Sterling (od 74. Marcus Rashford). Poveo je Trippier. Izbornik Gareth Southgate. Nazočilo je 78.011 gledatelja, a sudio Cuneyt Cakir iz Turske.

Od reakcija je dovoljno citirati one iz engleskih medija:

„Godine tuge se nastavljaju, ali bilo je zabavno sanjati. Do rastanka smo stigli srceparajućim porazom, nikad bolnijim“ (Independent)

„Učinili ste nas ponosnim! Engleska je ispala sa SP-a nakon krasnog pogotka Hrvatske kojim su slomljena srca nacije“ (Sun)

„Izgubili smo polufinale, pretrpili emotivan poraz od raspoložene Hrvateke“ (BBC)

„Vraćamo se kući, Hrvati su bili vještiji u produžetku pa je iluzija o naslovu prvaka brutalno prekinuta“ (Daily Mail)

„Mandžukić je stao na kraj našem snu otvorenim očima i Tri lava neće osvojiti pokal, no dočekajmo heroje s najvećim počastima!“ (Mirror)

Mi svoje jesmo, i te kako. Nije pritom smetao podatak o finalnih 2:4 s Francuzima na iznova prepunom Lužnikiju.

Impresionira što je kompletno natjecanje obilježio čudesni Modrić, službeno naj-naj, koji je tom priznanju dopisao status vodećega u izborima Fife, Uefe, France Footballa i svih ostalih. Fantastično!

Što dodati?

Ništa.

Osim da je šteta što se češće ne igra 11. srpnja…

foto: Drago Sopta/HNS

Još vijesti

  • City bolji od Uniteda

    30.09.2019.

    City bolji od Uniteda

    Suvišno je baviti se Manchester Cityjem, domaćinom hrvatskom prvaku ovog utorka u drugom kolu skupine Lige prvaka. Zato što o njemu i prosječan ljubitelj nogometa zna skoro sve. Ipak, obveza je...

  • Slijedi li opet "Ši-ši-Šibenik"

    29.09.2019.

    Slijedi li opet "Ši-ši-Šibenik"

    Zakoračili smo u kalendarsku jesen stoga se i drugoligaši natječu punim tempom. Nakon sedmog kola Šibenčani imaju četiri boda prednosti u odnosu na prvoligaškog povratnika Rudeša. Zanimljivo je da su...

  • U Kupu svi favoriti na okupu

    27.09.2019.

    U Kupu svi favoriti na okupu

    U šesnaestini nacionalnog kupa naši prvoligaši demantirali su tezu da je riječ o natjecanje u kojem su moguća velika iznenađenja – prošli su svi koji su igrali, makar je Puljanima i Koprivničancima...

  • Miroslav Blažević: "Najsportskiji grad Vatrenima opet sprema spektakl"

    26.09.2019.

    Miroslav Blažević: "Najsportskiji grad Vatrenima opet sprema spektakl"

    Daleko bi nas odvela analiza domaćih nastupa A-reprezentacije, no nije dvojbeno da su dvije odjeknule posebno. Prva – s Italijom u Poljudu 8. listopada 1995. u kvalifikacijama za EP 1996. u Engleskoj...

Ljestvica

1.Hajduk28+1854
2.Rijeka28+2953
3.Dinamo28+1446
4.Slaven Belupo29+241
5.Varaždin28+337
6.Istra 196128-835
7.Lokomotiva28-832
8.Osijek28-931
9.Gorica28-1726
10.Šibenik29-2425